Dlaczego warto wybrać kabinę prysznicową?

Prysznic czy wanna, odwieczny „łazienkowy dylemat”. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony, można też wymieniać ich mankamenty. Wanna to komfort, relaks, ale też większe zużycie wody. Kabina prysznicowa sprawdza się w każdym metrażu, choć nie poleżymy tu w aromatycznej kąpieli. Mimo to warto bliżej przyjrzeć się atutom prysznica, szczególnie, że łazienka z kabiną niejedno ma oblicze.

Kiedy prysznic będzie lepszym rozwiązaniem?

Poza osobistymi gustami preferencjami domowników są także względy czysto praktyczne, które przemawiają na korzyść montażu kabiny prysznicowej w łazience:

 • Przy małym metrażu, kiedy niewielka powierzchnia wręcz zmusza do efektywnego i rozsądnego zagospodarowania. Pudełkowa łazienka z wanną stanie się zupełnie niefunkcjonalna, podczas gdy odpowiednio dopasowana kabina zapewni więcej miejsca, przyjemny natrysk i może wyglądać naprawdę stylowo.
 • W mieszkaniach przeznaczonych pod wynajem – decydują tu względy praktyczne i higieniczne. Z jednej strony prysznic to szybka kąpiel i więcej miejsca w łazience. Wiadomo też, że wiele osób nie przepada za wylegiwaniem się w wannie, z której korzystał ktoś przed nimi. Można tu ewentualnie zdecydować się również na wannę z parawanem i prysznicem – do wyboru…
 • W łazience dla gości – znów decyduje metraż, ponieważ gościnna łazienka to na ogół małe pomieszczenie. Jeśli chcemy, aby znalazło się miejsce na kompletne łazienkowe wyposażenie (umywalka, toaleta), praktyczna kabina będzie najlepsza opcją.
 • W łazience dla singla lub pary, która preferuje szybkie tempo życia i praktyczne rozwiązania. W takim mieszkaniu nowoczesna kabina to rozwiązanie idealne, nie ustępujące wygodnej wannie.
kabina
Prysznic – rozwiązanie praktyczne i wygodne

Z brodzikiem czy bez…?

Wbrew pozorom decydując się na prysznic mamy spory wybór. Jedno z kryteriów, jakie warto brać pod uwagę to kabina z brodzikiem albo bez. Prysznic bez brodzika to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym powodzeniem. Wśród atutów wymienia się m.in.:

 • interesujący, efektowny design, który doskonale komponuje się z nowoczesną lub minimalistyczną łazienką,
 • łatwość utrzymania czystości ze względu na brak łączeń drzwi z tradycyjnym brodzikiem,
 • kabiny typu walk –in to również oszczędność miejsca tak istotna w małych łazienkach,
 • wygodny odpływ w podłodze,
 • wejście bez progu bezpieczne dla osób starszych czy dzieci.
łazienka
Bez brodzika – stylowo i efektownie

Prysznice z brodzikiem również mają swoich zwolenników, stawiających na rozwiązania tradycyjne. Zaletą jest na pewno to, że woda pozostanie w kabinie, a nie na podłodze. Ponadto montaż kabiny z brodzikiem jest o wiele łatwiejszy. Decydując się na kabinę z brodzikiem warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • głębokość brodzika – płytki brodzik jest wygodny w codziennym użytkowaniu i nie zmniejsza optycznie małej łazienki, natomiast do głębokiego można napuścić wody, chociażby po to, aby wykąpać małe dziecko,
 • materiał – najczęściej kupowane są brodziki akrylowe w dobrej cenie, wytrzymałe i w różnorodnym, szerokim wyborze; brodziki ceramiczne kosztują więcej, są bardziej wytrzymałe i cięższe; niedrogie brodziki ze stali emaliowanej są mniej odporne na odpryski; są też luksusowe brodziki kamienne – ciężkie, drogie, trwałe i utrzymują ciepło,
 • kształt – najchętniej wybierane są brodziki kwadratowe i prostokątne, są uniwersalne i pasują do każdej łazienki.
brodzik
Uniwersalny kwadratowy brodzik

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.