Folia grzewcza – nowoczesne, praktyczne ogrzewanie

Praktyczne, wygodne i łatwe w montażu ogrzewanie łazienkowe to również nowsza, udoskonalona wersja mat, czyli folia grzewcza. Teoretycznie specyfika działania jest bardzo zbliżona do mat i choć rozwiązanie to jest nieco droższe, warto wziąć pod uwagę atuty folii.

Nowoczesne folie – zalety

Najistotniejszym walorem folii grzewczych jest ich grubość. Są o wiele cieńsze od mat, dzięki czemu znajdą zastosowanie w łazienkach, w których nie można ponieść poziomu podłogi nawet o kilka milimetrów. Nowoczesne folie można układać pod różnymi materiałami wykończeniowymi. Od najbardziej popularnych w łazienkach płytek do paneli, zarówno laminowanych, jak i drewnianych. Folie grzewcze są dostępne w różnych długościach, a ich szerokość, podobnie jak w przypadku mat, zawsze wynosi 50 cm.

łazienka
Cienkie folie grzewcze idealne pod panele podłogowe

Jak działa folia grzewcza

Atutem folii jest również układ grzewczy, który jest tak skonstruowany, że efektywnie i równomiernie ogrzewa całą powierzchnię podłogi. Przypomnijmy, że w matach ciepło jest wytwarzane przez przewody grzejne ułożone w kilkucentymetrowych odległościach. Natomiast w foliach elementami grzejnymi są paski grafitowe zamontowane co kilka milimetrów w poprzek folii. Każdy z tych pasków wytwarza ciepło, a zatem mamy tu małe „grzejniki” pokrywające praktycznie całą powierzchnię folii. Warto zauważyć, że taki układ zapewnia nie tylko równomiernie rozłożone ciepło, ale także chroni przed punktowym przegrzaniem paneli oraz ich nadmiernym rozsychaniem. Do zalet folii zalicza się także fakt, że są odporne na przedziurawienie. Na rynku dostępne są folie grzewcze o różnej mocy – maksymalnie nawet do 2200W/m2. Dzięki takiej różnorodności znajdują zastosowanie zarówno jako główne źródło ciepła, jak i dodatkowe ogrzewanie. Wybierając folię o mocy 60 lub 80 W/m² można skutecznie ogrzać podłogę nawet w większej łazience.

folia
Folie grzewcze dostępne są w rolkach o różnej długości
Fot: wikipedia

Folie grzewcze  – łatwy montaż

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest łatwa instalacja, którą można przeprowadzić samodzielnie na etapie układania paneli. Montaż folii grzewczej nie ma wpływu na sposób ich układania. Wystarczy jedynie ułożyć folię grzejną na specjalnej, wygłuszającej piance i dodatkowo nakryć ją folią budowlaną. Każdy z elementów grzejnych folii jest zasilany z jednej zbiorczej puszki rozgałęźnej. Specyfika i łatwość montażu sprawiają, że folie są najlepszym rozwiązaniem pod panele podłogowe.

grzewcza
Folie grzewcze zapewniają równomierne ogrzewanie całej powierzchni
Fot: wikipedia

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.