Bezpieczne i praktyczne drzwi łazienkowe

Na samym początku łazienki są… drzwi. W przypadku tego pomieszczenia nie powinny być jakiekolwiek, specyficzne warunki sprawiają, że wobec drzwi łazienkowych mamy pewne wymagania. Dotyczą one ich trwałości, wymogów bezpieczeństwa, ale także zapewnienia poczucia prywatności oraz intymności w łazience. Na pewno chcemy również, aby komponowały się z wystrojem łazienki i reszty mieszkania.

Estetyka, wzornictwo – to istotne kwestie jeśli chodzi o drzwi łazienkowe. Powinny pasować do innych drzwi w domu. Na szczęście można dziś znaleźć całe kolekcje, w których są również modele spełniające kryteria ważne w przypadku łazienki i drzwi, które powinny być przede wszystkim praktyczne, trwałe, bezpieczne i łatwe w utrzymaniu.

Drzwi łazienkowe – normy i przepisy

Okazuje się, że drzwiom łazienkowym poświęcono istotne zapisy w prawie budowlanym. Zgodnie ze sprecyzowanymi tam nomami powinny odpowiadać następującym kryteriom:

  • co najmniej 2 m wysokości i 80 cm szerokości,
  • możliwość wentylacji pomieszczenia – okrągłe otwory (tzw. tuleje wentylacyjne) lub drzwi przycięte na dole tak, aby nad podłogą powstała szczelina wentylacyjna; łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić co najmniej 0,022 m2,
  • otwieranie na zewnątrz (bezkolizyjnie z innymi elementami wyposażenia),
  • zamek, który można awaryjnie otworzyć od zewnątrz.
drzwi
Przepisy i normy dotyczą również drzwi łazienkowych

Drzwi łazienkowe od strony praktycznej

Znamy już wymagania techniczne i normy, pora na kryteria wyboru od strony funkcjonalnej. Wszystko zależy oczywiście od specyfiki, metrażu i wystroju łazienki. I tak na przykład w małych blokowych łazienkach bez okna dobrym rozwiązaniem będą drzwi ze szklanymi elementami, ponieważ wpuszczą do wnętrza trochę światła. W przypadku drzwi do łazienki będzie to szkło matowe, mleczne, czyli takie, które zapewnia prywatność osobom korzystającym z łazienki. Drzwi w całości szklane są idealnym rozwiązaniem również w przypadku łazienek nowoczesnych, monochromatycznych. Prezentują się bardzo efektownie, stylowo, ale wymagają nieco więcej pracy, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości.

W łazienkach często montuje się drzwi drewniane, które dostępne w szerokiej ofercie wzorów, kolorów. Ich zaletą jest skuteczna izolacja termiczna oraz akustyczna. W przypadku małego metrażu można także zdecydować się na drzwi przesuwne albo harmonijkowe, mając jednak świadomość, że nie zapewnią takiej prywatności, jak tradycyjne.

drzwi szklane
Drzwi szklane – efektowne, zapewniają prywatność

Wzornictwo – mamy w czym wybierać

Klasyka, jaką są drzwi drewniane, sprawdza się w wielu wnętrzach. Bardzo dobrze prezentują się m.in. w łazienkach vintage, ale także w dużych pokojach kąpielowych. Warto dopasować kolorystykę drzwi do wnętrza, np. biel do łazienek w minimalistycznych, jasnych lub w stylu skandynawskim. Jasne drzwi to element, który pomaga optycznie powiększyć niewielką łazienkę. Z kolei szklane drzwi to rozwiązanie bardzo efektowne, nowoczesne, a w połączenie z odpowiednią aranżacją, nawet ekstrawaganckie.

białę drzwi
Białe drzwi do jasnych wnętrz

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.