Dlaczego warto zamontować wentylator w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym panują specyficzne warunki, powstaje tu dużo pary wodnej, co sprzyja większej wilgoci. A to z kolei idealne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego należy szczególnie zadbać o skuteczną wentylację. Jeśli standardowy system to za mało, warto rozważyć montaż dodatkowego wentylatora.

Wentylacja w łazience

Najczęściej w łazienkach funkcjonuje tzw. wentylacja grawitacyjna, która odprowadza wilgotne powietrze kanałem wywiewnym. Kierunek przepływu powietrza z pokoi do łazienki i wspomnianych kanałów ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wilgoci oraz nieprzyjemnych zapachów i zanieczyszczeń na pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu czy domu. Właśnie dlatego w drzwiach łazienkowych powinny znajdować się na dole specjalne otwory albo szczeliny.

Niestety system wentylacyjny nie zawsze radzi sobie z problemem, może nie działać prawidłowo np. ze względu na zbyt małą powierzchnię otworów doprowadzających świeże powietrze albo za słaby ciąg kominowy. Konsekwencją jest nie tylko wilgoć czy nieprzyjemny zaduch, ale także groźne dla zdrowia grzyby i pleśnie, które rozwijają się w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, np. na ścianach.

drzwi
Odpowiednie drzwi w łazience to część systemu wentylacyjnego

Wentylator zamiast wentylacji naturalnej

Skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być montaż dodatkowych wentylatorów miejscu kratek wentylacyjnych. Dzięki temu uzyskamy siłę ciągu stabilną i większą niż w przypadku systemu wentylacji grawitacyjnej. Pamiętajmy o tym, aby sprawdzić wymiary otworów wentylacyjnych – dla skuteczności systemu powinny mieć nie mniej 14-15 cm średnicy, a obudowa  wentylatora powinna w całości je zasłonić, przy czym wirnik nie może mieć średnicy większej niż wymiar otworu. Wydajność takich wentylatorów wynosi ok.  100- 250 m3/h, a im jest wyższa tym skuteczniej oczyszcza powietrze. Bardzo ważne jest, aby wentylator montowany w pobliżu prysznica miał specjalną, szczelną obudowę i napięcie 12 V zamiast 230 V.

Uwaga! Po zamontowaniu wentylatorów system wentylacji grawitacyjnej praktycznie przestaje działać, ze względu na to, że wirniki zasłaniają wloty do kanału, dlatego należy pamiętać o częstym uruchamianiu wentylatorów.

wentylator
Montaż wentylatorów w otworach wentylacyjnych

Jak to działa…?

Sterowanie wentylatorami to bardzo ważne zagadnienie, właśnie ze względu na osłabienie wentylacji naturalnej. Warto zatem poznać rozwiązania, dzięki którym można uruchamiać wentylatory:

  • połączenie wentylatora z włącznikiem światła w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany – wietrzenie odbywa się wówczas za każdym razem, kiedy ktoś korzysta z łazienki i zapala światło, aby wentylator pozostawał włączony jeszcze przez kilka minut po zgaszeniu światła można zamontować wyłącznik zwłoczny (timer)
  • wentylator z fotokomórką – reaguje na zapalenie światła, nie ma konieczności łączenia go z włącznikiem światła
  • wentylator z niezależnym od światła włącznikiem
  • wentylator ze zintegrowanym włącznikiem sznurkowym
  • wentylator z czujnikiem ruchu
  • wentylator z czujnikiem wilgotności powietrza.
wentylacja
Wentylator – wybór efektywnego rozwiązania

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.