Wymarzona drewniana podłoga w łazience

Drewniane wykończenie, szczególnie podłoga w drewnie, prezentują się bardzo efektownie. Niezbyt często wybiera się jednak ten sposób aranżacji do pomieszczeń takich jak łazienka. Wynika to z dość powszechnego przekonania, że jest to zły pomysł, ze względu na specyficzne warunki, głównie wilgotność i kontakt z wodą. Oczywiście drewniana podłoga w łazience wymaga zastosowania odpowiednich surowców oraz zabezpieczenia, ale jest naprawdę stylowa i nada wnętrzu wyjątkowy charakter.

Drewno – stylowe i uniwersalne

Drewno pasuje praktycznie do każdej łazienki, począwszy od rustykalnych wnętrz, aranżacji retro, po naprawdę nowoczesne pomieszczenia. Jest klimatyczne, ciepłe, lżejsze niż typowe płytki na podłodze czy blacie. Możemy zastosować je jako dodatek, ale także jako materiał na duże powierzchnie, właśnie takie jak podłoga. Mamy obecnie szeroki wybór gatunków drewna o specyficznym wyglądzie, może ono być wybarwiane, w różnych kolorach, a zatem możliwości aranżacyjne są ogromne.

łazienka mała
Drewniana podłoga pasuje do każdego wnętrza

Drewno do zadań specjalnych

W przypadku łazienki w drewnie kluczowe znaczenie ma oczywiście wybór takiego materiału, który sprosta wymaganiom, specyficznym warunkom, w tym wysokiej wilgotności. Drewno, które chcemy ułożyć na podłodze w łazience musi mieć określone właściwości. Powinno być odporne, utrzymać wagę łazienkowego wyposażenia i nie odkształcać się. Chodzi tu nie tylko aspekt estetyczny, ale także ryzyko powstania pleśni i grzybów pomiędzy ułożonymi deskami. Dlatego też drewniana podłoga w łazience wymaga pewnych zabiegów zabezpieczających, konserwujących, impregnujących.

podłoga drewniana
Drewno w łazience musi być odpowiednio zabezpieczone

Olejowanie lub lakierowanie drewnianej podłogi

Do zabezpieczania podłogi w łazience stosuje się olej albo lakier. Lakierowanie zabezpiecza przed wilgocią nawet na kilka lat, ponieważ tworzy na powierzchni desek warstwę ochronną, która nie dopuszcza do wnikania wody. dDięki temu drewniana podłoga jest bezpieczna zarówno przed uszkodzeniami, jak i przed grzybami oraz pleśnią. Mankamentem jest fakt, że po wylaniu wody taka podłoga jest śliska, a wiec niebezpieczna. Olejowanie uważa się za lepszy sposób zabezpieczania drewna w łazience. Powierzchnia wygląda bardziej naturalnie, ponieważ olej wnika w  strukturę drewna i nie tworzy na nim dodatkowej warstwy. Tak podłoga nie jest też śliska, kiedy wyleje się na nią woda. Naturalna substancja, jaką jest olej konserwuje drewno, pozwala mu się naturalnie i ładnie starzeć. Wadą jest konieczność częstego, systematycznego olejowania – co kilka miesięcy.

łazienka stylowa
Istotne znaczenie ma gatunek drewna

Odpowiedni gatunek drewna

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego gatunku drewna, ponieważ nie każde nadaje się do specyficznych, łazienkowych warunków. Jeśli chodzi o rodzime gatunki najlepiej sprawdzają się dąb lub modrzew. Większy wybór mamy w przypadku egzotycznych gatunków. Tu poleca się szczególnie tek, cedr, iroko, jatobę, wenge, badi, doussie, lapacho, bambus i merbau. Pochodzenie drewna sprawia, że egzotyczne gatunki są lepiej przystosowanie do wyższych temperatur oraz wilgotności. Na podłogi w łazience wybieramy zawsze gatunki z małym współczynnikiem paczenia (twardość i kurczliwość drewna).

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.