Domowa sauna – nowoczesne piece i kabiny IR

Niegdyś przyjemność korzystania z sauny wiązała się z wizytą w SPA, dobrym hotelu czy klubie fitness. Domowa sauna była częścią okazałych rezydencji, wymagały przestrzeni i specjalnych instalacji. Obecnie sauna w domu wcale nie musi mieć oddzielnego przewodu kominowego, paleniska, nie potrzebujemy również dużego metrażu, oddzielnych pomieszczeń.

Sauna sucha, mokra, parowa – możliwości jest wiele i w zależności od preferencji w tym zakresie, można wybrać odpowiednie rozwiązania. Wymarzona sauna w domu może oznaczać zarówno klasyczną kabinę z piecem elektrycznym, jak również praktyczne promienniki podczerwieni.

Elektryczne piece do sauny

Wybierając nowoczesny piec do sauny można zdecydować się taki, który ma różne opcje, np. regulacji temperatury oraz wilgotności. Takie rozwiązanie pozwala na zażywanie kąpieli suchej, mokrej albo parowej. Piece do sauny mogą być ponadto:

  • jednofunkcyjne – mają na wyposażeniu grzałki, które ogrzewają specjalne kamienie, korzystając z sauny należy polewać je niewielką ilością wody, dzięki czemu zwiększa się wilgotność powietrza
  • dwufunkcyjne (kombi) z wbudowanym generatorem pary (parownikiem), mogą mieć także na wyposażeniu pojemnik na zioła, przez który przechodzi para, co umożliwia zabiegi inhalacji lub aromaterapii.
sauna
Sauna w domu – wybierz odpowiedni piec

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Montaż i eksploatacja pieca do sauny wymaga zastosowania zasad i wyposażenia zapewniającego efektywne i bezpieczne użytkowanie. Niezbędne będą np. zabezpieczenie przed przegrzaniem, obudowa chroniąca przed oparzeniem, opcja zawieszenia na ścianie. Konieczne są też uziemienie, połączenia wyrównawcze, dodatkowe zabezpieczenia poza bezpiecznikiem i kabel połączeniowy odporny na bardzo wysokie temperatury. Dlatego wybór oraz montaż urządzenia warto oddać w ręce profesjonalistów – firm specjalizujących się w produkcji oraz instalacji saun.

Sauna parowa, czyli generator pary

W piecach jednofunkcyjnych można dodatkowo podłączyć generator pary. Jest to urządzenie montowane na zewnątrz kabiny, podłączone do zimnej wody. W generatorze następuje podgrzanie jej do temperatury wrzenia, a  wytworzona para dostaje się do kabiny specjalnym przewodem z wylotem w kabinie (nad piecem).

para
Piec dwufunkcyjny czy generator pary?

Kabiny IR – promienniki podczerwieni

Kabiny infrared (IR) zapewniają komfortową saunę dzięki specjalnym lampom, które emitują promieniowanie podczerwone, zastępując tradycyjny piec elektryczny. Nie ma tu wymogu montażu wentylacji czy zastosowania materiałów odpornych na wilgoć, ponieważ urządzenia te nie generują wilgoci i pary wodnej. Jest to rozwiązanie na miarę domowych warunków, ponieważ kabina infrared może stanąć praktycznie wszędzie, szczególnie z uwagi na jej niewielkie rozmiary. Wymaga zasilania o napięciu nie większym niż 230V, a nagrzewa się dosłownie w kilka minut. Jest to także sauna idealna dla osób, które preferują niższe temperatury, nagrzewa się bowiem do ok. 40-60°C.

kabina IR
Domowe kabiny IR z promiennikami podczerwieni

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.