Ekologiczna łazienka – efektowny i słuszny trend

Ekologiczne podejście do aranżacji wnętrz nie omija także łazienki. Warto interpretować je dwojako – nawiązując do natury, używając ekologicznych materiałów, ale także poprzez oszczędzanie zasobów wody i energii. Ekologiczna łazienka powinna być zatem stylowa, inspirowana naturą, a równocześnie przyczyniać się do ochrony środowiska.

Ekonomiczne i ekologiczne wyposażenie

Ekologiczne podejście do aranżacji łazienki to nie tylko czerpanie inspiracji z natury, ale przede wszystkim oszczędzanie wody i energii. Wybierając wyposażenie, oświetlenie, armaturę należy brać pod uwagę właśnie ten czynnik. Dlatego w ekologicznej łazience sprawdzą się m.in. takie nowoczesne, ekonomiczne rozwiązania:

  • baterie z perlatorem, który miesza wodę z powietrzem, dzięki czemu jej strumień jest silniejszy i zużywamy mniej wody
  • baterie jednouchwytowe – pozwalają szybciej ustawić odpowiednią temperaturę wody oraz intensywność strumienia
  • baterie termostatyczne – „zapamiętują” odpowiednią temperaturę wody
  • baterie z eko blokadą i sterowane fotokomórką
  • baterie bezdotykowe
  • urządzenia wykorzystujące szarą wodę
  • ekonomiczne spłuczki do WC, które pozwalają na zużycie mniejszej ilości wody przy jednym płukaniu (standardowe wykorzystują cały zbiornik)
  • energooszczędne żarówki
kran
Wybieramy nowoczesną, ekologiczną armaturę

Ekologiczna aranżacja

Pierwszym skojarzeniem jest na pewno zastosowanie naturalnych materiałów (podlegających recyclingowi). Coraz częściej w łazienkach wykorzystuje się drewno czy kamień naturalny. Dzięki temu stosujemy materiały, które nie zatruwają środowiska, a jednocześnie uzyskujemy wystrój inspirowany naturą, ekologiczny.

Ekologiczne podejście to także zastosowanie cieńszych płytek ceramicznych (3,5mm grubości). Z jednej strony do ich produkcji zużywa się mniej surowców, z drugiej – nie trzeba ich skuwać i wyrzucać, można na nich układać nową glazurę. Warto bowiem wiedzieć, że ekologiczne podejście do aranżowania wnętrz to także zastosowanie materiałów trwałych, wysokiej jakości, czyli na lata. Dobrym pomysłem jest także wybór płytek, które imitują naturalne surowce, takie jak drewno czy kamień naturalny. W ramach eko podejścia decydujemy się także na stalową wannę zamiast akrylowej. Jest solidna, eksploatuje się ją latami, a co najważniejsze – podlega recyklingowi i jest przetwarzalna.

łazienka
Drewno, inspiracja naturą – eko łazienka

Ekologiczna łazienka – zadbaj o wystrój

W eko łazience powinny dominować naturalne, stonowane i ciepłe kolory, takie jak biel, beż, szarości, zieleń. Ciekawym i efektownym pomysłem są żywe rośliny w łazience. Pamiętajmy, że nie tylko pięknie wyglądają, ale także zapewniają lepsze, czyste powietrze. Łazienka ekologiczna to akcesoria zgodne z tym nurtem, czyli naturalne gąbki, trzcinowe dywaniki, wiklinowe koszyki, mydelniczki i dozowniki z motywem kwiatowym, ręczniki z naturalnej bawełny, biodegradowalne środki czystości i biokosmetyki.

kosmetyki
Roślinne akcenty, naturalne surowce – ekologiczne akcesoria i kosmetyki

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.