Bateria termostatyczna – praktyczne rozwiązanie w łazience

Bateria termostatyczna jest co prawda droższa od standardowych modeli. Mimo to warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, szczególnie montaż takiej baterii w kabinie prysznicowej. Po baterie tego typu warto sięgać w przypadku instalacji, które charakteryzują się np. niestabilnym ciśnieniem wody czy jej dodatkowym poborem.

Bateria termostatyczna – bezpieczna i praktyczna

Najistotniejszą cechą baterii termostatycznych jest utrzymanie stałej, dopasowanej indywidualnie temperatury wody, co zapewnia nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo. Zapobiega bowiem poparzeniom przy zbyt gorącej wodzie. Właśnie dlatego najbardziej popularne są prysznicowe baterie termostatyczne, poza tym producenci oferują także:

  • baterie wannowe z przełącznikiem wanna-natrysk
  • baterie umywalkowe
  • baterie bidetowe
  • baterie kuchenne

Podobnie jak w przypadku innych instalacji, mamy możliwość montażu baterii pod albo natynkowych. Należy pamiętać o tym, że łatwe do utrzymania w czystości baterie termostatyczne nie powinny być szorowane mleczkami czy proszkami.

wanna
Bateria termostatyczna w wannie

Bateria termostatyczna – zasada działania

Najważniejszym elementem jest mechanizm termostatyczny, który odpowiada za mieszanie wody ciepłej i zimnej oraz utrzymanie temperatury na wybranym, odpowiednim poziomie, niezależnie od ewentualnych spadków ciśnienia. Dużym plusem jest możliwość samodzielnego ustawienia temperatury adekwatnej do indywidualnych potrzeb. „Inteligentna” bateria zapamięta i pilnuje raz dokonanych ustawień, a zmieni je dopiero po korekcie ustawień na inną temperaturę. Zakres regulacji w typowych bateriach termostatycznych jest szeroki – od 15 do 60°C, a dodatkowym atutem może być specjalna izolacja, która zapobiega nagrzewaniu się obudowy. Dla dodatkowej ochrony przed poparzeniem bateria może także być wyposażona w blokadę / zabezpieczenie przeciw przypadkowej zmianie temperatury wody.

kran
Ustawiamy temperaturę i strumień wody

Wady i zalety baterii termostatycznych

Wśród najistotniejszych walorów tego rozwiązania wymienia się oczywiście bezpieczeństwo użytkowania, czyli ochronę przed poparzeniem zbyt gorącą wodą. Inne zalety to m.in.:

  • komfort użytkowania
  • możliwość izolacji termicznej i akustycznej
  • oszczędność – nawet do 40% wody, dzięki szybkiemu ustawieniu pożądanej temperatury

Wady baterii termostatycznych:

  • wysoka cena
  • zastosowanie specjalnych środków do czyszczenia
  • nie sprawdza się przy podgrzewaczach przepływowych.
prysznic
Podtynkowa bateria pod prysznicem

Baterie termostatyczne – idealne pod prysznicem

Montaż baterii termostatycznej pod prysznicem to na pewno dobry pomysł, szczególnie w domu wielorodzinnym, gdzie ciśnienie wody może ulegać wahaniom. Bateria termostatyczna zapewnia stałą, odpowiednią temperaturę podczas natrysku. Tym samym chroni przed dyskomfortem, jaki sprawi nagły zimny strumień wody oraz przed ryzykiem poparzenia zbyt ciepłą wodą. Wygodne i praktyczne pokrętła (do temperatury i wielkości strumienia) to nie tylko wygoda użytkowania, ale także wymierne oszczędności. Nie marnujemy wody zanim ustawimy optymalną temperaturę.

 

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.