Nowoczesna, efektowna kabina walk-in

Kabina prysznicowa to dla wielu osób niezbędna część łazienkowej aranżacji i wyposażenia. Z jednej strony jest idealnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach, z drugiej – może być nowoczesnym elementem wystroju w łazience o charakterze salonu kąpielowego. Bardzo ciekawym aranżacyjnie pomysłem jest kabina walk-in. W przeciwieństwie do standardowych modeli nie ma drzwi, a konstrukcja może prezentować się bardzo oryginalnie.

Konstrukcja i montaż kabiny walk-in

Konstrukcja kabiny walk-in to najczęściej ścianka, albo ścianki, wraz z systemem mocującym, który przytwierdza ją do ścian i podłogi (czasem także do sufitu). Kabina walk-in charakteryzuje się otwartym wejściem, pozbawionym drzwi. Może mieć jedno albo dwa takie wejścia. Najprostszy model to tzw. ścianka prysznicowa, czyli pojedyncza ścianka z elementami montażowymi mocującymi system do ściany w łazience. Standardowe wymiary to 80-90 cm, ale są także ścianki prysznicowe do małych metraży (nawet 50 cm) oraz duże powyżej 120 cm. Wysokość to 195 – 200 cm, można także zamówić ściankę sięgająca do sufitu.

Ściankę prysznicową montuje się najczęściej prostopadle do ściany, dzięki czemu w roku łazienki powstaje wygodna strefa prysznicowa. Konstrukcja tego rozwiązania sprawia, że dość łatwo dopasować je do specyfiki i metrażu, nawet niewielkich łazienek, ponieważ w przypadku systemu walk-in odległość od narożnika łazienki można ustawiać dowolnie korzystając ze wsporników o regulowanej długości. Kabinę walk-in można także montować równolegle do ściany. Wymaga to bardzo solidnego mocowania ścian, podłóg, ewentualnie także do sufitu.

Dostępne są także bardziej skomplikowane konstrukcje, np. zbudowane z dwóch prostopadłych do siebie ścianek o takiej samej lub różnej szerokości. Mogą być także systemy z trzech ścianek, w których dwie są zestawione ze sobą prostopadle i trzecią montuje się osobno.

łazienka
Efektowna kabina walk-in

Z czego produkuje się ścianki kabin walk-in

Ścianki kabin walk-in są najczęściej wykonane z tafli grubego szkła (od 6 do 8mm grubości, przy dużych wymiarach – 10 mm). Szklane ścianki sprawiają, że kabina wydaje się być przezroczysta, niewidoczna, co jest szczególnie cenne w przypadku małych łazienek. Ścianki mogą być także wykonane ze szkła giętego, barwionego, piaskowanego, dekorowanego wzorami. Stosuje się także szkło ze specjalną powłoką, która sprawia, że woda spływa ze ścianki i łatwo utrzymać ją w czystości

szklo
Ścianki kabiny z bezpiecznego grubego szkła

Zalety kabin walk-in

Kabiny walk-in cieszą się coraz większym powodzeniem, nie tylko ze względu na walory wizualne. Wśród zalet tego rozwiązania warto wymienić np.:

  • łatwy dostęp do wnętrza kabiny,
  • w przypadku kabiny walk-in ustawionej bezpośrednio na podłodze, możliwość wykończenia jej tak samo jak cała łazienka,
  • brak ruchomych elementów, które mogą ulec awarii w czasie eksploatacji,
  • łatwość utrzymania w czystości, dzięki prostej konstrukcji bez trudno dostępnych miejsc,
  • kabina walk-in stanowi barierę chroniącą łazienkę przed zachlapaniem,
  • brak dyskomfortu związanego z różnicą temperatur w kabinie prysznicowej i poza nią.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.