Jak ukryć rury w łazience?

Większość instalacji łazienkowych wymaga podłączania rur, wężyków, syfonów itp., które raczej nie stanowią dekoracji. Łazienka jest dziś pomieszczeniem, które nie odbiega pod względem wystroju od reszty mieszkania czy domu. Dlatego odpowiedź na pytanie – jak ukryć rury w łazience – na pewno zainteresuje wiele osób.

Płyta kartonowo – gipsowa jako obudowa elementów instalacyjnych

Najprostszym, a jednocześnie najbardziej efektywnym i praktycznym rozwiązaniem, jest obudowanie rur płytami kartonowo – gipsowymi. Oczywiście ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience, muszą być to płyty o podwyższonej wodoodporności, czyli zielone, impregnowane. Dzięki płytom karton-gips można skonstruować różne przestrzenie – płaskie, gładkie, z łamaniami, a nawet w formie łuków czy pilastrów.

Płyty kartonowo- gipsowe doskonale sprawdzają się przy maskowaniu rur centralnego ogrzewania na ścianach. Pomysłowo ułożone mogą nie tylko zamaskować mało estetyczne elementy instalacji, ale także można w nich zamontować punktowe oświetlenie albo powiesić półkę na łazienkowe akcesoria itp.

remont
Płyta kartonowo – gipsowa do ukrycia rur, obudowy wanny

Uniwersalne, wodoodporne płyty znajdą zastosowanie w zabudowaniu wanny. Najpierw obudowuje się ją zieloną, impregnowaną płytą. Na tak przygotowane podłoże można układać płytki ceramiczne, tapetę albo pomalować odpowiednią farbą. W przypadku zabudowania wanny trzeba pamiętać o zapewnieniu dostępu do syfonu. W tym celu zostawia się tzw. drzwiczki rewizyjne lub jedną ruchoma płytkę.
podobnie wygląda sytuacja w przypadku umywalki.

umywalka
Umywalka na postumencie

Umywalka – praktycznie rozwiązania

Umywalka i instalacja z nią związana wymagają pozostawienia dostępu do rury z odpływem. Można tu zastosować specjalny stelaż z otworami albo ustawić odpowiednią szafkę pod umywalkę. Aby ukryć syfon i wężyki łączące umywalkę z instalacją kanalizacyjną wykorzystuje się także półpostumenty i postumenty. Praktycznym rozwiązaniem są też stelaże instalacyjne, które pozwalają na montaż umywalki w nietypowym miejscu, przymocowanie do ściany albo do podłogi

Systemy podtynkowe – stelaże i baterie

Stelaże podtynkowe to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach. Można dzięki nim montować umywalki, wc, bidet. System podtynkowy ukrywa nieestetyczne elementy instalacji i daje szerokie możliwości montażu w różnych miejscach. Mamy wybór pomiędzy stelażami do zabudowy lekkie i do zabudowy ciężkiej. W pierwszym przypadku stelaż obudowuje się szybko i łatwo – płytą gipsową. Ciężka zabudowa oznacza konieczność zamurowana w ścianie.

łazienka
Stylowa bateria podtynkowa

Efektownym i praktycznym pomysłem są też baterie podtynkowe. Oszczędzają miejsce, widać tylko elementy sterujące baterią i wypływem wody. Reszta instalacji jest ukryta pod glazurą albo innym materiałem wykończeniowym.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.