Praktyczne przepływowe podgrzewacze wody

Ciepła woda w łazience to podstawa, a jednym ze sposobów na jej zapewnienie może być przepływowy podgrzewacz wody. W ofercie producentów i sklepów znajdziemy różne modele, dlatego warto wiedzieć więcej przez zakupem.

Co to jest i jak działa przepływowy podgrzewacz wody

Najprościej definiując przepływowy podgrzewacz wody to urządzenie, które ma ogrzać, zapewnić odpowiednią temperaturę wody użytkowej. Czym się charakteryzuje i jakie ma zalety? Przede wszystkim jest mniejszy od tradycyjnych bojlerów, nie magazynuje bowiem rezerwy nagrzanej wody. Jest to urządzenie elektryczne montowane tuż przy kranie, które podgrzewa wodę (działa) wtedy, kiedy odkręca się kurek ciepłej wody. Dzięki temu nie czekamy, mamy ciepłą wodę od razu. Podgrzewacz przestaję działać natychmiast po zakręceniu wody. właśnie dlatego takie rozwiązanie montuje się tuż przy kranie – woda pomiędzy ogrzewaczem, a kranem nie jest podgrzewana, a więc wypłynie z kranu najpierw, co zwiększa pobór wody a zatem ekonomicznie jest skrócić ten dystans. Tym bardziej, że przepływowe podgrzewacze wykorzystują większą ilość energii do takiego nagrzewania wody.

woda ciepła
Podgrzewacz przepływowy zapewnia ciepłą wodę po odkręceniu kranu

Jednopunktowe przepływowe podgrzewacze wody

Jak łatwo się domyślić jest to urządzenie, które ma za zadanie ogrzewać wodę w jednym punkcie jej poboru. Znajduje zastosowanie np. przy kranie łazienkowym albo kuchennym. Są to podgrzewacze o mniejszej mocy elektrycznej. Standardowo w komplecie mogą posiadać baterię i wylewkę, a w przypadku podgrzewaczy do kabin prysznicowych, również rączkę natryskową. Nowoczesne podgrzewacze mają praktyczne funkcje i „gadżety”, jak chociażby czujnik podczerwieni umożliwiający bezobsługowe uruchamianie kranu. Jednopunktowe podgrzewacze mogą mieć:

  • hydrauliczną regulację temperatury – im większe ciśnienie wody wydobywającej się z kranu, tym niższa jej temperatura
  • skokową regulację – terma działa z mniejszą mocą przy niskim poborze wody, im wyższy pobór, tym większa wydajność pracy urządzenia.
terma
Dostępne są urządzenia jedno- i wielopunktowe

Wielopunktowe przepływowe podgrzewacze wody

Zgodnie z nazwą może podgrzewać wodę w kilku punktach jej poboru. Wyzwaniem jest tu odpowiednia lokalizacja urządzenia, tak aby nie było zbyt daleko od kranów, gdyż wpływa to negatywnie na komfort użytkowania i podwyższa koszty. Pamiętajmy, że tego typu termy nie ogrzewają wody między urządzeniem a kranem. Również w tym przypadku warto zainwestować w dobre, nowoczesne i ekonomiczne urządzenia, np. wyposażone w sterowniki elektroniczne, które efektywnie regulują temperaturę ciepłej wody. Wielopunktowe  podgrzewacze mogą być zamontowane przy kilku punktach poboru wody w jednym pomieszczeniu albo podłączone do punktów w kilku pomieszczeniach.

umywalko
Wielopunktowy podgrzewacz – w jednym pomieszczeniu albo w kilku punktach poboru w różnych pomieszczeniach

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.