Stawiamy na wannę

Był taki czas, kiedy wiele osób wybierało rozwiązanie praktyczne, ekonomiczne. Zarówno pod względem czasu, eksploatacji, jak i metrażu. Mowa oczywiście o odwiecznym, niemalże szekspirowskim wyborze – wanna czy prysznic oto jest pytanie. I dość często decyzje były podyktowane względami czysto pragmatycznymi (ze wskazaniem na natrysk). Choć nie da się ukryć, że nowoczesne kabiny natryskowe również zapewniają komfortową kąpiel.

Niemniej jednak wanna to wanna. Zwłaszcza, że oferta i możliwości to dziś szerokie spektrum – od luksusowego pokoju kąpielowego z równie luksusową wanną, po metrażowo ekonomiczne, ale jakże wygodne rozwiązania.

wanna  na srodku

Wanna w centrum uwagi

Kiedy metraż nie ogranicza
A zatem do rzeczy. Oczywiście w najlepszej sytuacji są szczęśliwi posiadacze dużych łazienek, które spokojnie mogą pretendować do miana pokoju kąpielowego. W takim pomieszczeniu można pokusić się o stworzenie wymarzonej strefy kąpielowo –relaksacyjnej, w której główną bohaterką będzie oczywiście wanna. W tym kontekście można spokojnie mówić o tym, że jest to rozwiązanie luksusowe, aczkolwiek nie tylko z uwagi na jakość, markę czy zastosowanie wanien inspirowanych jaccuzi albo z hydromasażem. Rzecz w tym, że w dzisiejszych czasach kąpiel w wannie to luksus czasu poświęconego sobie – na zasłużony odpoczynek. Dlatego aranżując pomieszczenie wokół wanny stawia się na rozwiązania takie jak chociażby ustawienie jej na środku, z dala od ścian, jako centralnego sprzętu w pokoju kąpielowym. W ten sposób tworzy się wokół niej przestrzeń, która sprzyja relaksowi. Znajdzie się tu miejsce na stolik czy półkę z książkami, odpowiednie oświetlenie albo przeszklenia zapewniające światło naturalne. Doskonałym dodatkiem będą aromatyczne świece, a nawet ulubiona muzyka w tle.

Relaks w kąpieli w małej łazience

mała łazienka wanna

Dobry projekt w małej łazience

Posiadacze standardowych, a więc małych łazienek, nie muszą czuć się pokrzywdzeni. Również w małym pomieszczeniu można rozsądnie usytuować wygodną wannę. Należy jedynie pamiętać o ważnych zasadach i ekonomicznym wykorzystaniu dostępnych metrów, a nawet centymetrów. Chodzi m.in. o to, aby zapewnić przestrzeń wokół wanny – bezpieczną i ergonomiczną. A zatem przed wanna powinniśmy mieć miejsce o długości ok. 70-100 cm i szerokości 100-120 cm. Odległość wanny od poszczególnych sprzętów prezentuje się następująco – od miski ustępowej co najmniej 20 cm, natomiast od bidetu – 30 cm. Istotny jest też wybór kształtu wanny. Największe możliwości dla małych łazienek zapewniają oczywiście wanny akrylowe:
• prostokątne (szer. 70-100 cm, dł. 120-200 cm),
• owalne (np. 100×185 cm),
• okrągłe (śr. 150 cm),
• nieregularnych kształtach oraz narożne: symetryczne (100-200×100-200 cm) ,
• niesymetryczne (140-185×105-135 cm).
Wanny asymetryczne to dobre rozwiązanie do niektórych małych łazienek. Można bowiem dopasować je do ściany narożnej. Ponadto są produkowane w wersji prawa albo lewa.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *