Elementy instalacji łazienkowej – syfon

Elementy wyposażenia oraz instalacji łazienkowych mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niepozorne, ale każdy z nich ma swoją funkcję i jest nieodzowny. Doskonałym przykładem są syfony w kanalizacji, które wraz z odpowietrzeniem zapewniają nam powietrze wolne od przykrych zapachów i niebezpiecznych substancji.

Syfon – jak to działa

Zasada jest dość prosta – dzięki wodzie zgromadzonej w syfonie oddziela się powietrze czyste od zanieczyszczonego gazami z kolektora ściekowego. Spłukiwana woda (np. w toalecie czy umywalce) trafia do odpływu, a jej część zasila wypchniętą siłą ciśnienia uprzednią porcję wody w syfonie. Specjalna konstrukcja syfonów uniemożliwia przedostawanie się do pomieszczenia gazów, które powstają w instalacji kanalizacyjnej. Warto wiedzieć, że mogą być to naprawdę groźne dla zdrowia i życia substancje, takie jak siarkowodór i metan. Tylko sprawnie działający syfon uchroni nas przed kontaktem z nimi, co jest ważne również w kontekście tego, że np. metan jest dla nas niewyczuwalny, a zaledwie 15% zawartość w powietrzu to realne ryzyko wybuchu.

Rodzaje syfonów

Wbrew pozorom nie tylko toaleta wymaga syfonu. W łazience prawidłowo dobrany i sprawny syfon powinien znaleźć się w instalacji umywalki, wanny, brodzika, kabiny prysznicowej, pisuaru, ale także  pralki.

syfon
Syfon to istotny element instalacji odpływowej

Syfony a estetyka pomieszczenia

Nie da się ukryć, że elementy instalacji nie są z reguły ozdobą pomieszczeń łazienkowych. Standardowe zestawy odpływowe staramy się zatem sprytnie i praktycznie ukryć. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu szafki podumywalkowe, przestrzeń pod obudowaną wanną czy pod brodzikiem. Jeśli urządzamy łazienkę od podstaw można je nawet ukryć pod posadzką. Oczywiście takie „kamuflowanie” syfonu nie może kolidować z prawidłowym montażem czy możliwością dostępu w razie awarii. Warto wiedzieć, że są też syfony dekoracyjne, stylizowane jak elementy armatury, np. chromowane.

umywalka
Można go ukryć np. w szafce podumywalkowej

Dlaczego syfon działa nieprawidłowo?

Wyczuwalny, nieprzyjemny zapach z kanalizacji pojawia się często po długiej nieobecności, kiedy urządzenia sanitarne nie były używane. Najczęściej wynika to po prostu z wyparowania części wody w syfonie i rozszczelnienia, co oznacza, że trzeba ją po prostu uzupełnić.

Problem z działaniem syfonu może też być związany z nieprawidłowości z odpowietrzeniu pionu kanalizacyjnego. W takiej sytuacji zbyt duża ilość wody jest w pionie, a za mała część pozostaje w syfonie.

wc
Prawidłowo działający syfon jest niezbędny we wszystkich urządzeniach sanitarnych

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.