Ekonomicznie i ekologicznie – oszczędzamy wodę

Aranżując, urządzając i wyposażając łazienkę, musimy zadbać o wiele aspektów. Od bezpieczeństwa po wystrój, od ergonomii i funkcjonalności po rozwiązania ekonomiczne, ekologiczne i oszczędzające wodę. Zapewne planując wystrój i budżet na łazienkę niezbyt często myślimy o globalnych efektach zastosowanych rozwiązań. Mowa oczywiście o nadmiernym zużyciu wody i kurczących się zasobach wody w ujęciu globalnym. Ale nawet jeśli argumenty proekologiczne są zbyt odległe, warto pomyśleć o oszczędnościach, jakie zapewnia odpowiednia instalacja wodna oraz wodooszczędne podejście do urządzania łazienki.

Ekonomiczny perlator
Ekonomiczny perlator

Baterie oszczędzające wodę
Najbardziej oczywiste, a co za tym idzie praktyczne i niezbędne, są wodooszczędne baterie. Warto zainwestować w baterie z perlatorami albo zamontować perlator na już działającej baterii. Pytanie – czy warto inwestować w nowoczesną baterię? Jak najbardziej, bateria umywalkowa bez perlatora to zużycie wody na poziomie 10-12 litrów na minutę. Perlator ogranicza zużycie wody do ok. 7-8 litrów w tym samym czasie.
Warto także zainwestować w wodooszczędne baterie prysznicowe. Standardowo wypływa z nich ok. 15-20 litrów wody na minutę. Wymiana na ekonomiczną, ekologiczną słuchawkę prysznicową daje imponujące oszczędności na poziomie 50-70%. Przy zastosowaniu napowietrzacza przepływ zmniejszy się do ok. 6-10 litrów wody na minutę. Częścią instalacji wodnej i sanitarnej może być też reduktor przepływu wody montowany między wężem słuchawki a baterią. To sposób na ograniczenie strumienia wody do około 8-9 litrów na minutę.
Dobrym rozwiązaniem są także baterie termostatyczne, które nie tylko utrzymują zaprogramowaną temperaturę, ale także są wyposażane w przycisk zmniejszający strumień. Z kolei baterie jednouchwytowe, które mieszają wodę ciepłą i zimną ograniczają zużycie wody nawet o 30%. Baterie bezdotykowe z fotokomórką sterującą włączanie wyłączanie przepływu wody – zamykają dopływ w krótkim czasie po cofnięciu rąk spod wylewki.

Instalacje – rozwiązania wodooszczędne

Ekonomiczne wodooszczędne spłuczki
Ekonomiczne wodooszczędne spłuczki

Co jeszcze pomoże oszczędzać wodę? Ograniczniki wypływu, które blokują głowicę baterii i umożliwiają poruszanie nią tylko w określonym zakresie. Szacuje się, że zmniejsza to przepływ wody o ok. 40%.
Ekonomiczne wodooszczędne spłuczki. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście przycisk dwudzielny, który pozwala na spłukiwania miski ustępowej całą objętością wody w spłuczce albo połową. Inny wariant to funkcja stop, która zatrzymuje spłukiwanie w dowolnym momencie.
Nowoczesne i zaawansowane rozwiązanie to montaż instalacji wodnej dualnej, czyli ponowne wykorzystanie wody. Najprostsze rozwiązanie to wykorzystanie wody zużytej w umywalce do spłukiwania toalety poprzez instalację łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej. Jest to instalacja która daje oszczędności na poziomie ok. 50% wody spłukującej toaletę.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.