Szara woda – co to jest i dlaczego warto…?

Nazwa brzmi tajemniczo, a chodzi po prostu o magazynowanie i wykorzystanie wody raz użytej. W Polsce jest to rozwiązanie nadal mało popularne, zarówno ze względu na wysokie koszty niezbędnych instalacji, jak i… nasze opory przed powtórnym wykorzystaniem wody. Tymczasem jest to na pewno koncepcja słuszna ekologicznie i miejmy nadzieje, że za jakiś czas również ekonomicznie.

Praktycznie całą wodę (poza tą, która spłukujemy toaletę) można wykorzystać ponownie. Woda po zmywaniu, kąpieli czy praniu nadaje się właśnie do płukania toalety, gdzie statystycznie przelewamy nawet 40% wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Oczywiście taka woda musi być odpowiednio magazynowana, oczyszczana i uzdatniana i tu zaczynają się schody, ponieważ na razie jest to dość kosztowna instalacja.

toaleta
Spłukujemy nawet do 40% wody używanej w gospodarstwie domowym

Instalacja dualna

Niezbędna jest tzw. instalacja dualna odprowadzająca użytą wodę do punktów poboru. Konieczny jest też podwójny system kanalizacyjny:

  • do odprowadzana ścieków z miski ustępowej,
  • do odprowadzania i oczyszczania wody z umywalki, wanny, pralki i zlewu

Należy zwrócić szczególną uwagę na szczelne odizolowanie obydwu instalacji od siebie.

rury
Niezbędna jest specjalna instalacja

Oczyszczanie, uzdatnianie

Jak łatwo się domyślić szara wodę trzeba najpierw odpowiednio uzdatnić. Woda po zmywaniu czy kąpieli nie jest przecież wolna od zanieczyszczeń, resztek itp., poza tym jest ciepła. W instalacji konieczny jest zatem odpowiedni system filtrujący, dezynfekujący i napowietrzający. Najpopularniejsze są instalacje z dwoma zbiornikami – do oczyszczania i do magazynowania. Taka woda jest najczęściej wykorzystywana do spłukiwania toalety oraz podlewania ogrodu. Pamiętajmy jednak, że nie należy jej zbyt długo magazynować.

hydraulika
Szara woda musi być odpowiednio uzdatniona i magazynowana

Czy to się opłaca?

Póki co bezdyskusyjną korzyścią jest proekologiczne podejście, szczególnie w czasach, kiedy kurczące się zasoby wody są już faktem. Ekonomiczne podejście sprowadza się nadal do wysokich nakładów na instalację i relatywnie niewielkich oszczędności. Można jednak liczyć na to, że ceny takich instalacji z czasem będą coraz niższe i takie rozwiązanie będzie standardem.

podlewanie
Wodą z odzysku można np. podlać ogród

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.