Odpływ liniowy – to warto wiedzieć

Prysznic bez brodzika i odpływ liniowy to wariant, który warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli jesteś właśnie w fazie projektowania domu albo planowania poważnego remontu łazienki. Choć oczywiście jest to rozwiązanie możliwe do wdrożenia również w istniejących już łazienkach.

Montaż – praktyczne porady
Na etapie projektów mamy możliwość uwzględnienia odpowiedniej grubości warstw podłogi, tak aby umieścić kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne, czyli rurę ułożoną ze spadkiem w kierunku pionu. Warto mieć na uwadze, że na montaż odwodnienia potrzebne będzie ok. 15 cm, podczas gdy standardowa wysokość warstw podłogi waha się od 12 do 15 cm. Jeśli montujemy ten typ odpływu na parterze pomocna będzie grubość ocieplenia, natomiast na piętrze konieczne jest sprawdzenie grubości stropu (czy nie uszkodzi go podejście kanalizacyjne). Pamiętajmy – rury odpływowe nie powinny przecinać się z belkami stropowymi.
Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy w już istniejącej łazience najlepszą okazją jest remont, ponieważ niezbędne będzie wykonanie podejścia kanalizacyjnego, co wymaga skucia płytek. Optymalnie jest zainstalować korytko odpływu liniowego na obrzeżach przestrzeni kąpielowej, czyli przy ścianie albo na granicy strefy mokrej i suchej.

łazienka
Taką łazienkę uwzględniamy w projekcie domu
fot: Eurostandard

Wybieramy system odwodnienia
Przyjrzyjmy się teraz ofercie dostępnej w sklepach, szczególnie, że kratka na korytku odpływowym jest jedynym elementem odprowadzania wody jaki widać. Dlatego producenci koncentrują się również na projekcie i atrakcyjności wzornictwa. Tak naprawdę niepozorna kratka może stać się elementem dekoracyjnym.
• Kształt i wymiar to podstawowe parametry i kryteria. W sklepach znajdziemy standardowe proste odpływy, ale także modele narożne (w kształcie litery L) i łukowe. Standardowy rozmiar wynosi od 70 do 150 cm, oczywiście można zamówić również elementy na wymiar.
• Wariant pełny albo perforowany – częściej wybierane są ruszty perforowane o otworach w różnych kształtach, w przypadku pełnych modeli woda odprowadzana jest wąską szczeliną wokół maskownicy. Jeśli zamontuje się je z odpowiednio przyciętymi płytkami praktycznie ich nie widać.
• Materiały – kratka na pewno musi być antypoślizgowa, dlatego najczęściej wybiera się stal nierdzewną. Może być polerowana (widać na niej ślady i zanieczyszczenia), ze stali szczotkowanej, z lekkim połyskiem albo matowa. Niektórzy decydują się na oryginalne rozwiązania – kratki z aluminium i maskownice ze szkła, z drewna egzotycznego czy przystosowane do wklejenia płytek podłogowych.
• Podświetlenie to bardzo efektowne rozwiązanie, włącza się dopiero w kontakcie z wodą. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się oświetlenie LED z opcją płynnej zmiany kolorów.

odpływ
Odpływ liniowy praktycznie niewidoczny
fot: Redaway

Na co warto zwrócić uwagę wybierając system odwodnienia
Praktyczne i ergonomiczne są następujące właściwości:
• zdejmowany ruszt – umożliwia oczyszczenie korytka i syfonu po zamontowaniu elementów odwodnienia i wykończeniu posadzki płytkami,
• wyjmowany syfon – łatwy w czyszczeniu,
• fabrycznie wklejony kołnierz – zapewnia szczelność i ułatwia montaż systemu,
• funkcja zamykania odwodnienia – umożliwia odcięcie od kanalizacji,
• niewielka wysokość elementów – łatwiej zmieścić w podłodze,
• wydajność systemu – warto dowiedzieć się więcej na temat przepustowości syfonu, dopasowania jej do konkretnej łazienki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.