Praktyczne i stylowe umywalki wpuszczane w blat

Umywalka w łazience – rzecz niezbędna, bardzo ważna i często używana. Dlatego jej wybór powinien być starannie przemyślany i obejmować rodzaj oraz sposób montażu. Bardzo praktycznym i popularnym rozwiązaniem są umywalki wpuszczane w blat lub instalowane podblatowo.

Praktyczne i estetyczne

Umywalki montowane w blacie to interesujące połączenie walorów praktycznych, funkcjonalnych z estetyką aranżowania wnętrza. Doskonale wpisują się w minimalistyczny wystrój, ładnie prezentują się w łazienkach w stylu retro. Użytkowe zalety to np. możliwość zagospodarowania blatu na łazienkowe drobiazgi, akcesoria oraz miejsca pod nim – jak szafka pod umywalką.

retro
Umywalki wpuszczane komponują się z różnymi aranżacjami

Umywalka wpuszczana – praktyczne porady

Przede wszystkim potrzebny jest blat, w którym należy wyciąć odpowiedni otwór. Oczywiście wcześniej trzeba wybrać umywalkę. Modele wpuszczane w blat mają na ogół niższy rant i szerszy brzeg. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że umywalkę montuje się tak, aby wokół niej (na blacie) powstało wolne miejsce, na którym ustawimy np. kosmetyki, akcesoria itp. Standardowo umywalka wystaje trochę ponad poziom blatu, dzięki czemu łatwiej zachować wokół niej czystość. Mimo to pamiętamy o tym, aby blat był wykonany z materiałów odpornych na wodę i wilgoć, a miejsca stylu z ceramiką uszczelnione.

blat
Wokół umywalki mamy sporo wolnego miejsca do zagospodarowania

Jak wybrać umywalkę wpuszczaną w blat?

Poza aspektem estetycznym, wzorniczym należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • wielkość i głębokość – w domowej, rodzinnej łazience sprawdzi się większy, głębszy model, ale już np. w pomieszczeniu WC wystarczy mniejsza umywalka tylko do umycia rąk,
  • dopasowanie gabarytów umywalki do wielkości blatu ze względu na jej niewielki rant – aby uniknąć zachlapania podłogi warto pozostawić więcej miejsca pomiędzy brzegiem umywalki i końcem blatu, ale jeśli z umywalki korzystają małe dzieci odległość ta nie może być zbyt duża,
  • kształt – najczęściej są to modele kwadratowe, prostokątne albo owalne o różnych wymiarach,
  • materiał – standardowo jest to ceramika, choć można też kupić efektowną szklaną umywalkę.

Specyficzny model stanowią umywalki podblatowe, które mają brzegi równe z poziomem blatu i zapewniają równe połączenie z nim. Ich rant może być pochyły albo płaski.

prostokątna
Umywalki mają różne kształty

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.