Umywalka na miarę łazienki

Na wyposażenie łazienki składa się wiele elementów. Jednym z kluczowych zadań jest wybór i montaż ceramiki łazienkowej, a szczególne miejsce ma z pewnością umywalka. Chociażby dlatego, że to właśnie z umywalki korzystamy zdecydowanie najczęściej.

Umywalka to tylko pozornie mało istotny element łazienki, szczególnie jeśli chodzi o aranżację. Zastanawiając się nad wystrojem bardziej skoncentrujemy się na kolorystyce, płytkach, ładnej wannie, kabinie czy meblach. A przecież przy umywalce stajemy co najmniej kilka razy dziennie – od porannej toalety, przez mycie rąk, po wieczorne zabiegi.

Montaż i rozmiar umywalki

umywalka nablatowa
Elegancka umywalka nablatowa

Wybierając elementy ceramiki łazienkowej bierzemy pod uwagę ich funkcjonalność, jakość, trwałość oraz wzornictwo. Jeśli chodzi o umywalkę również należy zastanowić się nad kilkoma kryteriami. Przede wszystkim zdecydujemy czy będzie to umywalka podwieszana czy stojąca. Sposób montażu ceramiki łazienkowej to istotny element urządzania tego pomieszczenia. Umywalki podwieszane to rozwiązanie mniej praktyczne, ale ze względu na niewielkie rozmiary sprawdza się w małych wnętrzach. Umywalki stojące montuje się na specjalnych postumentach, blatach albo łazienkowych meblach. W tym przypadku można wykorzystać szafkę zarówno do przechowywania łazienkowych środków czystości, jak i części instalacji wodnej oraz armatury. Kolejna możliwość to wybór między umywalką podblatową i nablatową. W obu przypadkach blat wokół umywalki to doskonałe miejsce na łazienkowe akcesoria.
Bardzo istotny jest oczywiście rozmiar, warto tu kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim przyjmuje się, że na standardową umywalkę potrzebujemy około 70 cm. Oczywiście są modele mniejsze i większe, przy czym im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza.

Materiał i kształt umywalki

kształty umywalek
Oryginalne kształty umywalek

Wybór odpowiedniej umywalki to także kwestia kształtu oraz materiału z jakiego jest wykonana. Najczęściej decydujemy się na ceramikę. Jest to rozwiązanie praktyczne, w przystępnej cenie i uniwersalne. Można zastosować umywalkę z ceramiki powlekanej, co zabezpiecza ją przed kamieniem i kurzem. Bardzo eleganckie i trwałe są umywalki z granitu. Ale zdecydowanie pasują do efektownych dużych łazienek, pokojów kąpielowych. Jeśli chodzi o rozwiązania niebanalne warto zwrócić uwagę na umywalki szklane, a nawet drewniane. Umywalka ze szkła to z pewnością bardzo designerski pomysł, idealny do nowoczesnych wnętrz. Drewno zastosowane w produkcji umywalek jest odpowiednio impregnowane, zabezpieczone specjalnym lakierem, odporne na wodę.
Kształt umywalki to ostatnio również ciekawy wybór. Oczywiście standardem są klasyczne formy, ewentualnie okrągłe umywalki. Ale na rynku nie brakuje również naprawdę finezyjnych i nietypowych rozwiązań, które sprawdzą się w równie niebanalnych wnętrzach.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.