Suszenie prania w małej łazience

Ideałem byłoby posiadanie oddzielnej pralni i suszarni, możliwość suszenia prania na świeżym powietrzu np. we własnym ogrodzie. Niestety najczęściej rzeczywistość wygląda tak, że w najlepszym wypadku mamy balkon, na którym można wywiesić pranie w pogodne dni. A co z suszeniem ubrań, kiedy za oknem słota, a metraż łazienki jest niezbyt imponujący?

Mała łazienka
Mała łazienka to duże wyzwanie

Zagospodarowanie małej łazienki jest wyzwaniem praktycznie na każdym kroku. Jednym z zadań, z jakim trzeba się zmierzyć jest zorganizowanie warunków do suszenia wypranych ubrań. Wstawienie tradycyjnej suszarki skrzydłowej do typowej łazienki w blokach jest praktycznie niewykonalne. Jak zatem poradzić sobie z tym ważnym zagadnieniem…?

Suszarki wolnostojące i podwieszane
Najprostszym rozwiązaniem są oczywiście suszarki stojące oraz podwieszane. Przy czym decydując się na stojący wariant warto wybrać wysoką suszarkę pionową typu wieża. Jest to rozwiązanie o tyle praktyczne, że można ją umieścić na czas suszenia np. w kabinie prysznicowej, aby nie zajmowała dodatkowego miejsca. Jeśli w naszej łazience jest wanna, alternatywą może być mini suszarka nawannowa. Mankamentem jest tu dość mała pojemność – zmieści się na niej niewiele ubrań. Podobnie jak w przypadku suszarek wieszanych na źródłach ogrzewania – grzejnikach, kaloryferach albo na drzwiach.
Suszarki podwieszane zapewniają zdecydowanie więcej miejsca na pranie, ale nie jest to rozwiązanie bez wad. Nie sposób pominąć tego, że taka konstrukcja zawieszona nad wanną, nie dodaje uroku łazience, może również utrudniać montaż oświetlenia w wybranym miejscu. Ponadto raczej nie należy suszyć tu cięższych sztuk odzieży, a i tak sznury z czasem odkształcą się lub rozciągną

Pralko-suszarka czy suszarka bębnowa

suszarka i pralka
A może suszarka i pralka?

Dobry sposób na suszenie prania w małej łazience stanowią również suszarki i pralko-suszarki. Urządzenia wielofunkcyjne to oszczędność miejsca i pieniędzy. Ale oczywiście mają swoje słabe strony. Przede wszystkim jednorazowo można wysuszyć tylko połowę wkładu i często pranie nie jest dokładnie suche. A zatem lepszym pomysłem będzie oddzielna suszarka. Wbrew pozorom nie musi zajmować dużo miejsca, kiedy ustawi się ją na pralce, używając specjalnych łączników. Suszarki bębnowe kondensacyjne są zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem. Nie trzeba ich podłączać do wentylacji. Ponadto wysuszone ubrania nie wymagają dodatkowego prasowania. Pamiętajmy o tym, aby podobnie jak w przypadku pralki, sprawdzić klasę energetyczną wybranego urządzenia.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.