Silikon sanitarny – jak nakładać i wykorzystać jego właściwości

Wykończenie aranżacji, wyposażania czy instalacji łazienkowych praktycznie zawsze wymaga użycia odpowiedniego uszczelniacza. Do najpopularniejszych należy silikon sanitarny, m.in. ze względu na skuteczność i uniwersalne zastosowanie. Jak z niego korzystać, jak poradzić sobie z wcześniej nakładanym uszczelniaczem?

Dlaczego silikon sanitarny?

Uszczelnienie jest szczególnie istotne w łazience, w miejscach narażonych na wilgoć i kontakt z wodą. Jeśli nie będą właściwie zabezpieczone (uszczelnione) prędzej czy później dojdzie do rozwoju grzybów, pleśni, które mają chorobotwórcze działanie, a ponadto wyglądają bardzo nieestetycznie. Najbardziej narażone są okolice brodzika, wanny czy umywalki na styku ze ścianą lub podłogą. Dlatego niezbędne jest zastosowanie uszczelniacza, który zapobiega wykwitom chorobotwórczych pleśni i namnażaniu bakterii. Silikon sanitarny to skuteczny uszczelniacz, a jego skład uniemożliwia wyhodowanie szkodliwych pleśni.

wanna
Miejsca szczególnie narażone na działanie wilgoci

A co ze starym uszczelniaczem…?

Silikon ma wiele zalet, m.in. jest bardzo trwały, co sprawia, że trudno go usunąć, zdrapać, zerwać, zeskrobać. Jest to niemały problem przy remoncie, renowacji czy montażu nowych elementów sanitarnych. Nieuniknione jest wówczas pozbycie się wcześniej nakładanej warstwy silikonu. Zamiast godzinami skrobać i drapać należy sięgnąć po odpowiednie preparaty chemiczne usuwające silikon. Praktyczna tuba z aplikatorem zapewniają łatwe zastosowanie, a jednocześnie chroni resztę niewykorzystanego preparatu.

Jeśli silikon stracił wizualną świeżość nie trzeba go usuwać. Można wówczas zastosować środek do czyszczenia silikonowych fug z płynnymi rozpuszczalnikami w składzie, dzięki którym łączenia, przestrzenie między płytkami odzyskują estetyczny wygląd.

remont
W czasie remontu trzeba usunąć stary uszczelniacz

Jak nakładać silikon sanitarny?

Wiemy już, że raz nałożony silikon dość trudno usunąć. Dlatego najlepszym sposobem na jego efektywną i estetyczną aplikacje jest usuwanie nadmiarów na bieżąco podczas nakładania. Resztki, których nie uda się potem zeskrobać, nie wyglądają zbyt dobrze. Warto mieć pod ręką wspomniany powyżej preparat do czyszczenia fug. Bardzo wygodnym produktem są też specjalne ściereczki czyszczące w praktycznym opakowaniu – podajniku.

silikon
Nakładając silikon od razu usuwamy jego nadmiar

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.