Umywalki wpuszczane w blat

Umywalka jest jednym z najważniejszych sprzętów w łazience. Możemy dziś wybierać różne kolory, formy i modele. Bardzo ciekawym aranżacyjnie i praktycznym rozwiązaniem jest umywalka wpuszczana w blat. Zanim jednak stanie się użyteczna i dekoracyjna wymaga pewnych przygotowań.

Praktyczna umywalka wpuszczana

Umywalka wpuszczana w blat jest podobna do meblowej, ale zapewnia o wiele więcej miejsca wokół, jeśli wykorzystamy odpowiednio duży blat. Tak naprawdę to właśnie ta przestrzeń wokół jest jednym z kluczowych atutów tego rozwiązania. Jest bardziej ergonomiczna od meblowej również dlatego, że ma szerszy rant i wystaje nieco ponad blat, co ułatwia zachowanie czystości i uniknięcie zachlapania.

łazienka
Praktyczna umywalka w blacie

Blat i umywalka – przygotowanie i wybór

Nieodzownym elementem w przypadku montażu umywalki wpuszczanej jest oczywiście odpowiedni blat z wyciętym otworem dopasowanym idealnie do kształtu i rozmiaru umywalki. Jest to istotne w fazie przygotowań i zakupów również w kontekście kosztów – kupno blatu znacznie je zwiększa. Trzeba wziąć także pod uwagę takie zagospodarowanie łazienki, żeby zmieścił się w niej blat. Pamiętajmy o tym, że otwór na umywalkę musi być idealnie dopasowany, dlatego warto zlecić wycięcie fachowcom, co znów zwiększa wydatki. W przypadku blatów na zamówienie, komponujących się z wystrojem łazienki trzeba także uzbroić się w cierpliwość – oczekiwanie na blat i wycięcie w nim otworu może trochę potrwać. Zanim zlecimy wycięcie otworu należy wybrać misę umywalkową, aby wykonawca mógł zaprojektować i wykonać wycięcie w blacie

Wybierając umywalkę, jej kształt i wymiary należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów związanych ze specyfiką jej używania (ilość osób, miejsce itp.). Najważniejsze czynniki to:

  • ile osób z niej korzysta – w rodzinnej łazience dla kilku osób przyda się większa, głęboka umywalka, w której każdy swobodnie umyje ręce czy twarz nie zachlapując przy tym blatu
  • w małej toalecie umywalka może być mniejsza
  • w pomieszczenie z WC umywalka będzie mała, dlatego warto zamontować ją dalej od brzegu blatu, aby nie zachlapać podłogi
umywalka
Duża umywalka i miejsce na akcesoria, kosmetyki

Rodzaje umywalek w blacie

Umywalki wpuszczane w blat mogą mieć różne kształty:

  • owalny
  • okrągły
  • kwadratowy
  • prostokątny

Możemy także wybierać pomiędzy modelami o różnych wymiarach i wykonanymi z różnych materiałów (np. ceramika, szkło, konglomerat). Specyficznym modelem są umywalki podblatowe, czyli takie, których brzegi są równo albo niżej niż powierzchnia blatu. Taki model zapewnia łatwiejsze utrzymanie czystości wokół i minimalizuje zachlapanie blatu. Można to także uzyskać montując umywalkę z rantem pochyłym.

szara
Wygodna prostokątna umywalka podblatowa

Dlaczego warto wybrać umywalkę wpuszczaną?

Montaż umywalki wpuszczanej w blat niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to bardzo ciekawe pod względem aranżacji. Idealnie komponuje się z wnętrzami minimalistycznymi, nowoczesnymi, a nawet industrialnymi.

Nie brakuje również praktycznych atutów związanych z ekonomicznym gospodarowaniem przestrzenią. Łazienki nie są z reguły zbyt duże, a przestrzeń pod blatem można wykorzystać schowek na zapasy kosmetyków, środków czystości, detergentów itp. Przede wszystkim jednak zyskujemy dużo miejsca na blacie. Można tu ustawić koszyki, pojemniczki z kosmetykami, akcesoriami niezbędnymi w codziennych rytuałach higienicznych czy upiększających.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.