Montaż półek łazienkowych

W większości mieszkań, a nawet w domach, łazienka z reguły nie należy do największych pomieszczeń. Dlatego wszelkie „patenty” na wygospodarowanie przestrzeni są mile widziane. Jeśli chodzi o przechowywanie łazienkowych akcesoriów, kosmetyków itp., dobrym pomysłem są półki, które zajmują mniej miejsca niż standardowe meble. Warto zatem poznać praktyczne sposoby na montaż półek łazienkowych.

Sprawdzone standardy, czyli półki na wspornikach

To metoda, którą stosuje się najczęściej, jest łatwa i co najważniejsze trwała oraz wytrzymuje spore obciążenia. Można zamocować w ścianie wsporniki, które będą utrzymywać półkę albo wmontować w ścianę specjalne haki, na których powiesi się półkę (na uchwytach). Jeśli na półce mają stanąć cięższe przedmioty lepiej użyć wsporników. Pamiętajmy o tym, że montaż na ścianach łazienkowych wymaga zastosowania specjalnego wiertła do kafelków, tak aby wykonać otwory równe, precyzyjne i niewyszczerbione (np. wiertła o diamentowych końcówkach).

akcesoria
Wybór metody zależy od obciążenia półki
fot: Shutterstock

Mocowanie, którego nie widać

Coraz częściej ukrywamy elementy instalacyjne i montażowe, w przypadku półek łazienkowych stosuje się zestaw kotew chemicznych, przy czym takie rozwiązanie zdaje egzamin przy grubszych półkach. Montuje się w nich specjalne pręty gwintowane (wkręcane na kilka centymetrów). W ścianie wierci się otwory i umieszcza w nich koszyki do kotew chemicznych, do których wkłada się odpowiednią mieszankę – klej. Do tak przygotowanych otworów wsuwa się pręty wcześniej wkręcone w półkę. Dobijamy ją gumowym młotkiem.

blat
Można zastosować tzw. niewidoczny montaż
fot: kolo.com.pl

Bez wiercenia

Półkę łazienkową można także zamocować bez użycia wiertarki. Najprostsza metoda to półka na przyssawki, ale sprawdza się tylko w przypadku ściany wykończonej kafelkami. Oczywiście zdaje egzamin tylko przy niewielkim obciążeniu. Bardziej trwałym sposobem jest użycie kleju montażowego, który szybko wiąże i wytrzyma więcej niż przyssawki czy specjalne taśmy – przylepce. Obydwa rozwiązania nie naruszają konstrukcji ściany, nie niszczą kafelków.

półeczki
Lekkie półeczki można przykleić albo mocować na przylepce
fot: aliexpress.com

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.