Łazienka w dobrym świetle

Łazienka to specyficzne pomieszczenie w naszym domowym królestwie. Jest to miejsce, z którego zawiadujemy domowym porządkiem i czystością, dbamy o higienę osobistą. Pamiętajmy jednak, że nasza łazienka to także miejsce wieczornego relaksu w kąpieli. To również domowe spa, prywatny salon piękności. A zatem niezwykle istotnym elementem jest odpowiednie oświetlenie.

Łazienka – pomieszczenie do zadań specjalnych  

Marzy nam się relaksująca kąpiel

Marzy nam się relaksująca kąpiel

Aby dobrać odpowiednie oświetlenie łazienki, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. P0 pierwsze jest to pomieszczenie, w którym dbamy o higienę. Zażywamy kąpieli, pierzemy, myjemy, sprzątamy. Z drugiej strony to tu kierujemy nasze kroki, kiedy marzy nam się odprężająca kąpiel, najlepiej przy łagodnym oświetleniu. Większość pań do funkcjonalności łazienki doda jeszcze zabiegi pielęgnacyjne oraz makijaż, ten codzienny i na wyjątkowe okazje. Przy każdej z tych czynności potrzebne nam odpowiednie światło.

Oświetlenie ogólne w łazience
Jak łatwo się domyślić najistotniejszy będzie montaż oświetlenia ogólnego, które zapewnia widoczność w każdym zakamarku łazienki. Powinno być to światło równomierne, o wystarczającym natężeniu. Zgodnie z normą stosuje się przelicznik ok. 75W na 6m². Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanych źródeł światła, bardzo dobrze sprawdzają się świetlówki oraz halogeny. W przypadku świetlówek mogą być to tzw. plafoniery, halogeny zamontujemy np. w podwieszanym suficie.

Prawidłowe oświetlenie strefy kąpieli

Prawidłowe oświetlenie strefy kąpieli

Domowe spa, relaksująca kąpiel w odpowiednim świetle
Maseczka, makijaż zadbanej kobiety, poranne zabiegi, golenie pana domu. Te czynności wymagają dobrego oświetlenia lustra. Światło musi padać na osobę, a nie na powierzchnię lustra. Dobrym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia symetrycznie – z dwóch stron lustra. Zwróćmy uwagę, aby było to światło, które nie powoduje powstawania kontrastów, cieni na twarzy (mogą być to np. świetlówki).
Relaks po pracy albo po wieczornym przyjęciu? Najlepiej w odprężającej kąpieli albo pod orzeźwiającym natryskiem. A zatem tzw. oświetlenie dekoracyjne powinno zapewniać miły, relaksujący nastrój. Oświetlenie strefy kąpieli na co dzień, również wymaga starannego przemyślenia, szczególnie w przypadku kabin natryskowych. Bardzo dobrze sprawdza się montaż oświetlenia w suficie podwieszanym nad wanną albo kabiną.

Montaż bezpiecznego oświetlenia
Kluczowe znaczenie w przypadku oświetlania łazienki ma także bezpieczeństwo. Jest to miejsce, w którym zbiera się wilgoć, a przy tym jest to z reguły raczej nieduże pomieszczenie. Warto pamiętać, że powinniśmy zastosować tu oprawy przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych. Szczególnie w przypadku montażu oświetlenia w pobliżu umywalki, wanny, kabiny. I tak oprawy zainstalowane w odległości do 60 cm od takich miejsc powinny charakteryzować się stopniem ochrony IPX4 – do łazienek. W innych miejscach mogą być to oprawy o parametrze IPX5 do IPX7. Montaż oświetlenia to również instalacja elektryczna, czyli gniazda. Także w tym przypadku należy przestrzegać norm oraz zasad bezpieczeństwa. Gniazda instalujemy co najmniej 60 cm od wanny, kabiny, brodzika czy umywalki. Używamy rozwiązań o parametrze min. IPX4 jeśli chodzi o ochronę przed wodą.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *