Stylowa łazienka na poddaszu – aranżacja to wyzwanie

Efektowna, stylowa, pozwala na wykorzystanie nawet trudno ustawnej przestrzeni – łazienka na poddaszu. Może być naprawdę klimatyczna, niemniej jednak stanowi nie lada wyzwanie w procesie aranżacji, urządzania i kompletowania wyposażenia – skosy nie ułatwiają zadania.

Wentylacja i ogrzewanie

Zanim przystąpimy do wybierania mebli, urządzeń sanitarnych czy dekorowania wnętrza, warto zająć się wentylacją, ogrzewaniem. W przypadku łazienki na poddaszu najlepszym rozwiązaniem jest okno, które pozwala szybko i efektywnie przewietrzyć pomieszczenie. Tym bardziej, że bardzo często tak usytuowane łazienki są niewielkie i szybko się nagrzewają. Niezbędne będą też odpowiednio usytuowane kratki wentylacyjne. Ogrzewanie i osuszanie zapewnią grzejniki, biorąc pod uwagę ograniczenia metrażu i skosy warto zainwestować w grzejniki pełniące funkcje suszarek, drabinkowe. W większych łazienkach na poddaszu można także zamontować kaloryfery.

łazienka duza
Okno – istotny element wentylacji
Fot: Homebook

Aranżacja poddasza to wyzwanie

Największym problemem w przypadku łazienki na poddaszu są oczywiście skosy, które stanowią ograniczenie w ustawianiu mebli oraz wyposażenia. Nie ma tu praktycznie możliwości ustawiania wyższych mebli na skośnych ścianach, dlatego kluczowe znaczenie ma taki wybór mebli, aby były pojemne, ergonomiczne i nie zajmowały dużej przestrzeni. Nieco więcej możliwości stwarza ściana prostopadła do skosów, którą warto wykorzystać np. na umywalkę z szafką, pralkę, regał itp.

łazienka
Skosy – wyzwanie w aranżacji łazienki na poddaszu
Fot: Homebook

Łazienka na poddaszu – wanna czy kabina?

Teoretycznie obydwie opcje są możliwe, choć z wiadomych względów łatwiej ustawić na poddaszu wannę, najlepiej jak najbliżej okna. Wanna jako niski element wyposażenia zmieści się również na skośnej ścianie, a montując na niej parawan nawannowy mamy również komfort korzystania z natrysku. Oczywiście nie każde poddasze to ograniczenia metrażowe – jeśli jest to prawdziwy salon na poddaszu wanna może stać na środku, można też zdecydować się na kabinę prysznicową. W standardowym, niewielkim pomieszczeniu kabina stanie raczej na ścianie prostopadłej do skosu, ewentualnie można zamówić kabinę na wymiar, która w przypadku skosów będzie dość kosztownym przedsięwzięciem.

wanna
Wanna i kabina w łazience na poddaszu
fot: Homebook

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.