Wybieramy fugi !

Pomimo tego, że coraz chętniej przekonujemy się do nieszablonowych rozwiązań, do nowoczesności, która otwarcie wkracza do naszych łazienek, wciąż stawiamy na praktyczne kafelki z fugami. Ich różnorodność i mnogość modeli jest tak duża, że nie powinniśmy mieć większego problemu z dobraniem odpowiedniego koloru czy wzoru do naszej koncepcji. Warto się również głębiej zastanowić nad konkretną spoiną, która nie rzadko jest pomijana, co skutecznie psuje ostateczny efekt.

Szerokość spoiny

Nakładanie fugi na podłogę

Nakładanie fugi na podłogę

Szerokość spoiny jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od wielkości płytek. Im większe płytki, tym większa spoina (co najmniej cztery milimetry) ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo odkształcania. Podobna zasada tyczy się płytek kładzionych na zewnątrz. Te położone w łazience mogą mieć bardzo wąską spoinę. Ponadto trzeba zapoznać się ze specyfikacją na opakowaniu ponieważ niektóre z nich są preferowane do szerokich spoin, nawet do 30 mm. Kwestią ostatnią, którą należy wziąć pod uwagę, to oczywiście nasze odczucia estetyczne.

Kolor fugi

Barwa spoiny to kwestia zwykle bardzo sporna. Nie wiemy czy do ciemnych płytek dobierać jasne fugę- dla kontrastu. Czy może jednak lepiej żeby całość była nierozerwalna i taka sama? A może wybrać to co nam się po prostu podoba, nie zwracając uwagi czy to faktycznie idealnie do siebie pasuje? Tak naprawdę tutaj nie ma gotowych szablonów co należy wybrać. Jednak należy pamiętać, że jasne fugi mogą bardzo szybko się brudzić, co zdecydowanie nie pomaga funkcjonalności, szczególnie podłogi. Jeśli chcemy postawić na oryginalność to możemy wybrać fugi z … brokatem !

Różnorodne odcienie fug

Różnorodne odcienie fug

Miejsce położenia fugi

Nie bez powodu na rynku jest tak wiele różnorodnych produktów. Również w zakresie fug, można stwierdzić, że wybór jest szeroki. Producenci dbają o to żeby potrzeby klientów zostały jak najlepiej zaspokojone w postaci odpowiednich produktów. I tak inną fugę położymy na ścianie, inną fugę położymy w łazience, gdzie jest wilgotno i może szybko dochodzić do zagnieżdżenia się grzybów, a jeszcze inna fuga pojawi się w garażu. Każda z tych fug będzie posiadała inne właściwości, dzięki którym jej użytkowanie będzie przyjemniejsze, przed długi okres czasu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *