Okno w łazience – praktyczna aranżacja i wyposażenie

Okno w łazience to specyficzny „bonus”, który zapewnia naturalne, dzienne światło, pełni tez funkcję wentylacyjną. Na pewno niesie ze sobą więcej korzyści, ale także zmusza do przemyślanego zagospodarowania wnętrza. Szczególnie, kiedy metraż łazienki jest niewielki.

Światło dzienne to oszczędność na zużyciu prądu, uchylamy okno i pozbywamy się problemu zbierającej się pary, a promienie słonecznie to naturalny „pogromca bakterii. To na pewno plusy, ale okno w łazience należy uwzględnić w planach aranżacyjnych, aby np. nie przesłonić go kabiną prysznicową albo nie utrudnić sobie dostępu do niego wanną.

Zaplanuj łazienkę z oknem

Okno jest atutem w łazience, ale dzieli też ścianę i zabiera sporo przestrzeni. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, ile pozostanie miejsca pomiędzy oknem a narożnikiem łazienki. Jeśli chcemy ustawić urządzenia przy oknie, musimy pamiętać o minimalnych odległościach:

  • w przypadku najmniejszej nawet kabiny musi być to minimum 80 cm,
  • dla umywalki potrzebujemy co najmniej 55 cm,
  • sedes obok okna łazienkowego wymaga min. 60 cm,
  • dla małej wanny potrzebne będzie przynajmniej 70 cm, przy modelu większym ok. 90 cm (aby ustawić wannę prostopadle do okna i mieć do niego dostęp).
okno
Ile jest miejsca między oknem a narożnikiem łazienki?

Warto także uwzględnić wysokość, na jakiej może być łazienkowe okno i parapet. Szczególnie, że będziemy chcieli je przecież otwierać, umyć itd.:

  • umywalka znajduje się na ogół na wysokości 85 cm, a z zatem parapet powinien znaleźć się wyżej,
  • sedes pod oknem będzie praktycznym rozwiązaniem, jeśli dół okna znajduje się ok. 130 cm od podłogi,
  • wanna ma wysokość ok. 60 cm, czyli parapet musi być na pewno wyżej niż krawędź wanny.
wanna
Parapet okna wyżej niż krawędź wanny

Portfenetr w łazience? To możliwe…

Takie rozwiązanie jest wręcz idealnym elementem aranżacji w dużych łazienkach, salonach kąpielowych. Okno od sufitu do podłogi wygląda bardzo stylowo, luksusowo i wpuszcza do łazienki dużo światła, zapewnia też niesamowity widok z wnętrza, szczególnie, jeśli wychodzi np. na ogród. Również w tym przypadku trzeba uwzględnić pewne parametry i odległości:

  • w przypadku wanny sprawdzamy ile jest miejsca między krawędzią skrzydła a narożnikiem (wygodniej jest, kiedy krawędź wanny nie styka się z glifem), wybieramy wannę, której szerokość jest mniejsza lub równa odległości okna od ściany,
  • aby zmieściła się najmniejsza, w miarę wygodna kabina prysznicowa, między krawędzią okna a narożnikiem pomieszczenia powinno być co najmniej 80 cm,
  • umywalki ścianie prostopadłej do okna nie ma specjalnych wymagań, sprawdzamy tylko czy łuk otwieranego skrzydła okiennego nie koliduje z umywalką
  • umywalka wbudowana w blat to większe wyzwanie – szerokość takiego blatu to przeważnie 60 cm, czyli co najmniej tyle miejsca musi być między oknem a narożnikiem pomieszczenia; jeśli mamy mniej miejsca można zdecydować się na umywalkę nastawianą na blat lub na szafkę (są modele węższe – nawet 35 cm),
  • miska WC ma standardowo 60 cm długości, ze stelażem podtynkowym – 80 cm, tyle miejsca potrzebujemy między oknem a narożnikiem łazienki.
salon
Efektowne okno do podłogi w salonie kąpielowym

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.