Układamy płytki w łazience

Zapewne wiele osób marzy o tym, aby na czas remontu wyjechać z domu np. w malowniczy plener czy też do spa. Niestety z reguły mieszkamy razem z drabinami, farbami, płytkami i tapetami. Oczywiście są również złote rączki, majsterkowicze, którzy w remontowym nieładzie czują się jak ryba w wodzie. Dla ochotników i zmuszonych do własnoręcznych prac, kilka ważnych, praktycznych porad na temat układania płytek w łazience.

Są takie prace w ramach upiększania naszej łazienki, które można wykonać samemu. Oczywiście montaż instalacji wodnej czy wentylacja to raczej praca dla fachowców. Ale już z takim układaniem płytek ściennych i podłogowych można zmierzyć się bez lęku. Szczególnie, jeśli nie ma obaw, że przy okazji zdemolujemy stylową wannę albo inne wyposażenie.

Najważniejszy pierwszy krok…

płytki ścienne

Układamy płytki ścienne i podłogowe

Niezależnie od tego czy układamy płytki na ścianie czy na podłodze, pierwszy krok to przygotowanie podłoża. Musi być równe, należy je też wyczyścić i osuszyć. Za pomocą zaprawy wyrównującej możemy rozwiązać problem drobnych nierówności, przy większych wyzwaniach potrzebna będzie wylewka samopoziomująca. W łazienkach zaleca się także zastosowanie izolacji podpłytkowej. Przed układaniem płytek na zagruntowanej podłodze warto przeprowadzić coś w rodzaju próby generalnej, czyli ułożyć płytki na sucho. Należy również wziąć pod uwagę tzw. dylatację np. ze względu na ogrzewanie w podłodze.

Układamy, przyklejamy, wyrównujemy
Zanim rozpoczniemy prace właściwe, należy przygotować zaprawę klejową dostosowaną do rodzaju płytek, powierzchni, jak również ewentualnego ogrzewania w podłodze. Złote rączki mają zapewne swój ulubiony sposób klejenia. Najczęściej stosuje się technikę nakładania kleju na ścianę lub podłogę i naklejania płytki albo rozprowadzania kleju zarówno na powierzchni podłogi albo ściany, jak i na płytce. W obydwu metodach dociskamy płytkę, sprawdzamy poziomicą i poprawiamy ewentualne nierówności. Płytki ścienne należy układać od dołu do góry i rozdzielać krzyżykami dystansowymi. Oczywiście płytki na podłodze układamy kierując się w stronę drzwi łazienki.

Fuga, czyli kropka nad i

Czyste płytki, zabezpieczone fugi

Czyste płytki, zabezpieczone fugi

Prace wykończeniowe to czyszczenie i fugi. Dla zabezpieczenia warto wypełnić połączenia pionowych i poziomych powierzchni z kafelkami specjalnym silikonem sanitarnym. Następnie można oczyszczać płytki z ewentualnych zabrudzeń. Kolejny etap to fuga, która jest nakładana pacą po całych płytkach, tak aby szczelnie wypełnić spoiny. Zmywa się ją z płytek mokrą gąbką, ale dopiero kiedy zaschnie. Warto na koniec zabezpieczyć fugę impregnatem, dzięki temu wygląda ładniej, jest odporna na zabrudzenia oraz wilgoć.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *