Tapeta z włókna szklanego w łazience

Materiały wykończeniowe do łazienki to dziś nie tylko płytki ceramiczne. Jednym z trwałych i bardzo efektownych rozwiązań są tapety z włókna szklanego. Właściwości tego materiału sprawiają, że znajduje zastosowanie nawet w trudnych warunkach typowych dla łazienki.

Włókno szklane

Włókno szklane otrzymuje się ze szkła wodnego albo stopionego, a jednym z najistotniejszych walorów tego materiału jest możliwość zastosowania praktycznie na każdym podłożu oraz bardzo wysoka odporność. Włókno szklane zapewnia też izolacje akustyczną oraz termiczną. Coraz większą popularnością wśród materiałów wykończeniowych, również w łazience, cieszą się tapety z włókna szklanego.

Tapeta z włókna szklanego – zalety

Wielkim atutem jest możliwość układania ich na niemalże każdej powierzchni. Można nią nawet wykończyć sufit, wybierając cieńszą tapetę. Poza tym przykleimy ją na większości podłoży budowlanych, np. na betonie, drewnie, płytach kartonowo-gipsowych. Mało tego – jest to wręcz idealny materiał w przypadku powierzchni nierównych, z pęknięciami itp., ponieważ tłoczona faktura skutecznie pokrywa wszelkie mankamenty i niedoskonałości ścian. Na tym nie koniec – zastosowanie tapety z włókna szklanego nie tylko maskuje, ale też zabezpiecza ściany czy sufit przed pękaniem i powstawaniem kolejnych rys.

Tapeta z włókna szklanego jest materiałem, który przetrwa lata, szacuje się, że trwałość takiego wykończenia to nawet 30 lat. Tapety chronią pokrytą powierzchnię przed zadrapaniami, uszkodzeniami mechanicznymi oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmienne temperatury czy detergenty. Dodatkową ochronę przed działaniem wilgoci zapewni pomalowanie tapety farbą lateksową lub akrylowo-lateksową.

Jak widać tapetę z włókna szklanego można pomalować. To nie tylko czysto praktyczny walor, zabezpieczający przed wilgocią, ale także dodatkowy plus, jeśli chodzi o aranżację i wystrój łazienki. Dlatego właśnie tapety te są dostępne najczęściej w kolorze białym albo kremowym.

Kolejna zaleta to bezpieczeństwo. Po pierwsze włókno szklane na ścianie czy podłodze jest bezpieczne dla zdrowia. Po drugie łatwo utrzymać taką tapetę w czystości, bo jest wytrzymała na zmywanie i szorowanie.

tapeta
Specyficzna, efektowna stryktura ma praktyczne zastosowanie

Specyfika układania tapety z włókna szklanego

To chyba jedyny mankament, ponieważ ułożenie nie jest tak proste, jak przy standardowych tapetach. Zaleca się skorzystanie z usług fachowca, który zastosuje odpowiednie materiały i zabezpieczenia. W przypadku tapet szklanych należy pamiętać o tym, że:

  • podczas cięcia i przyklejania włókno szklane może działać drażniąco, dlatego konieczne jest używanie rękawic, okularów ochronnych i maseczki przeciwpyłowej,
  • trzeba zastosować specjalny klej, łatwo rozprowadzany przy pomocy wałka sznurkowego,
  • powierzchnia musi być dokładnie i starannie przygotowana za pomocą gęstego, mocnego kleju,
  • samo układanie nie jest łatwe dla niedoświadczonej osoby

Pamiętajmy o problemach montażowych również przy usuwaniu tapety z włókna szklanego –  wymaga to sporo czasu, pracy oraz doświadczenia.

malowanie
Tapetę z włókna szklanego można malować

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.