Sprawdzamy elektryka

Instalacja oświetlenia w łazience wymaga od nas przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, doświadczenia oraz podstawowych umiejętność, stąd też nie każdy z nas posiada predyspozycje, aby podjąć się tego zadania. Instalacja w łazience musi bowiem spełniać ściśle określone warunki, by zapewnić nam wysoki poziom bezpieczeństwa, szczególnie w czasie długiej kąpieli w wannie lub szybkiego prysznica. Coraz więcej osób decyduje się również na podświetlenie wanny i prysznica. Tak bliski kontakt przewodów elektrycznych może stanowić śmiertelne zagrożenie, jeśli jest wykonane bez zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Instalację oświetlenia warto zlecić wyspecjalizowanej osobie, posiadającej odpowiednie uprawnienia, certyfikaty oraz wiedzę.

Sprawdź uprawnienia

Oświetlenie punktowe bad umywalką

Oświetlenie punktowe bad umywalką

Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług danego fachowca, którego znaleźliśmy z polecenia, ogłoszenia bądź internetu, warto poznać go bliżej. Wielu z nich zapewnia nas o swoim doświadczeniu i umiejętności, a w praktyce okazuje się często, że nie mają większego pojęcia o zleconym zadaniu. W czasie spotkania należy przede wszystkim sprawdzić, czy elektryk posiada niezbędne uprawnienia do wykonywania swojego zawodu, jak również poszczególnych instalacji.

Wyspecjalizowany i doświadczony fachowiec powinien posiadać między innymi: uprawnienia do wykonywania instalacji o napięciu do 1 kV, do wykonywania odbioru instalacji elektrycznych, a także uprawnienia, które umożliwiają składanie dokumentów w każdym zakładzie energetycznym. Dodatkowo w dokumentach elektryka nie może zabraknąć legalnych zaświadczeń kwalifikacyjnych „E” i „D”. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do oryginalności przedstawionego nam zaświadczenia, zawsze możemy skontaktować się z organem, który taki dokument wystawił i potwierdzić jego wiarygodność.

Sprawdź referencje

Oświetlenie decyduje o charakterze łazienki

Oświetlenie decyduje o charakterze łazienki

Pamiętajmy jednak, że znajomość teorii to tylko jedna z cech dobrego elektryku. Ważne bowiem jest umiejętne wykorzystanie tej wiedzy w praktyce, dlatego warto poprosić o referencje i skontaktować się z osobą, która je wystawiła. Możemy również przeprowadzić mały, nieskomplikowany test mający na celu sprawdzenie umiejętności specjalisty, zlecając wykonanie drobnej naprawy urządzenia elektrycznego, np. zepsutego domofonu.

Pamiętajmy, że chodzi przede wszystkim o nasze życie lub zdrowie, gdyż nieprawidłowo zamontowana instalacja elektryczna stanowi poważne niebezpieczeństwo i zagrożenie. Nie ryzykujmy i podejmijmy niezbędne działania, by znaleźć jak najlepszego fachowca. Warto również o podpisaniu odpowiedniej umowy z elektrykiem, która będzie stanowiła zabezpieczenie i podstawę ewentualnych roszczeń w przyszłości.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *