Renowacja mebli łazienkowych – malowanie

Malowanie mebli łazienkowych to doskonały sposób na ich renowację i jednocześnie odświeżenie albo zmianę wystroju wnętrza. Można wybierać z szerokiej gamy barw, bawić się kolorami albo zdecydować się na stylistykę retro i postarzanie mebli.

Wybór farby

Zanim przystąpimy do malowania trzeba przygotować powierzchnię mebla (więcej informacji – tutaj), a także wybrać odpowiednią farbę. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie remontów, aby wiedzieć, że łazienka jest pomieszczeniem o specyficznych warunkach. Dlatego wybór farby ma kluczowe znaczenie dla estetyki i trwałości nowego wyglądu łazienkowych mebli. Poniżej krótki przegląd i poradnik na temat farb:

  • Farba akrylowa – bardzo często wybierana, jej główne zalety to dokładne krycie, delikatny, neutralny zapach, szybki czas schnięcia i różnorodne wykończenie: matowe, półmatowe lub połysk. Farba akrylowa ma w składzie żywice akrylowe (spoiwo) i wodę. Nadaje się do malowania mebli drewnianych, ze sklejki, płyty wiórowej i pilśniowej.
  • Farba kredowa – można ją nakładać bezpośrednio na oczyszczony i odtłuszczony mebel, bez szlifowania. Należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj, bo nie wszystkie farby kredowe nadają się do trudnych, łazienkowych warunków. Dodatkowym zabezpieczeniem może być pokrycie powierzchni dodatkową warstwą lakieru. Farby kredowe dostępne są w różnych wersjach wykończenia – matowe, satynowe, lekko połyskujące, metaliczne.
  • Farby renowacyjne – idealne do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Są odporne na wilgoć, wodę, a także na tłuszcze czy środki spożywcze. Farby te są łatwe do nałożenia i dość szybko wysychają. Zalecane do pokrycia drewna, płyty wiórowej, pilśniowej i MDF. Dostępne w szerokiej palecie kolorystycznej.
  • Lakier i lakierobejca – nie wnikają w głąb materiału, a jedynie tworzą na powierzchni malowanego mebla ochronną warstwę. Zapewniają naturalny efekt i podkreślają słoje drewna. Można wybierać pomiędzy matowym, satynowym lub połyskliwym wykończeniem. Do łazienki najlepiej wybrać lakierobejcę odporną na czynniki mechaniczne, np. poliuretanowy lakier rozpuszczalnikowy.
malowanie21
Farba i akcesoria niezbędne do malowania

Malowanie nie jest takie trudne

Renowacja mebli poprzez malowanie wymaga pewnych przygotowań, takich jak wybór farby czy niezbędnych akcesoriów. Sama czynność nie jest jednak wielkim wyzwaniem, jeśli tylko wiemy jaka jest kolejność prac.

  • Przede wszystkim przygotowanie, czyli oczyszczenie, odtłuszczenie i zeszlifowanie powierzchni
  • Na tak przygotowany element nakłada się cienką warstwę farby
  • Po wyschnięciu należy delikatnie wyszlifować powierzchnię (lekkie zmatowienie)
  • Tak przygotowane podłoże przeciera się wilgotną ściereczką i nakłada warstwę odpowiedniej farby. Można nakładać kolejne warstwy (cienkie) aż efekt będzie zadowalający (gładkość, równa powierzchnia, idealne nasycenie koloru)
  • Ostatni etap to nałożenie lakieru, który dodatkowo zabezpiecza farbę, chroni przed łuszczeniem, gwarantuje trwałość i odporność.
maluje
Malowanie mebli nie jest trudne

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.