Remont łazienki w pigułce

Nieraz już pisaliśmy o tym, że remont łazienki to niebagatelne przedsięwzięcie. Ze względu na zakres działań, koszty i pewną dezorganizację domowego życia, na tego typu zmiany i inwestycje decydujemy się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Dobry plan to połowa sukcesu
Do remontowania łazienki należy się starannie przygotować. Nic nie powinno być zostawione na ostatnią chwilę, budżet należy opracować starannie, podobnie jak projekt naszej wymarzonej łazienki. Zanim wyruszymy na zakupy należy zastanowić się nad nowymi sprzętami, instalacjami, ogrzewaniem, montażem ceramiki, kolorystyką, płytkami albo innymi rozwiązaniami. Plan powinien uwzględniać metraż, rozkład pomieszczenia, ilość i wiek osób, które będą z łazienki korzystać. Na tej podstawie można zacząć planować budżet. Dziś nie trzeba już chodzić po marketach, sklepach i hurtowniach, choć wiele osób preferuje taką formę. Aby zorientować się w cenach i pomyśleć nad budżetem można także skorzystać z Internetu. Oczywiście na ogół będzie to wstępna kalkulacja, dokładny kosztorys można opracować dopiero po wyborze i zatrudnieniu fachowca albo fachowców.

Prace hydrauliczne  na początek remontu

Prace hydrauliczne – na początek remontu

Komu zlecamy remont łazienki
Wybór fachowców jest istotny już w fazie planowania budżetu. Po pierwsze dlatego, że pomogą w dopasowaniu najlepszych rozwiązań, ponadto koszty robocizny stanowią niebagatelną część całych wydatków. W zależności od rozmiarów i zakresu prac można wynająć różnych fachowców, są również firmy, które zajmują się kompleksowo urządzaniem i remontem łazienki. Warto także wiedzieć jaka jest kolejność prac remontowych i jak są rozliczane. Pierwsze prace to oczywiście instalacja wodna oraz montaż instalacji elektrycznej, a zatem remont rozpoczyna się pracami hydraulika i elektryka. Mimo, że są to wstępne prace plan i projekt łazienki powinny być już praktycznie zapięte na ostatni guzik. Na tym etapie trzeba przecież wskazać gdzie będzie umywalka, gdzie wanna albo kabina, a gdzie WC. Elektryk musi poznać rozkład oświetlenia, gniazdek. Warto wiedzieć, że z tymi fachowcami rozliczamy się od tzw. punktu, czyli za przyłączenie każdego urządzenia sanitarnego i za każdą lampę, plafon czy gniazdko.
Płytki układane są niemalże na końcu prac remontowych, a dobry fachowiec powinien bez trudu oszacować ile materiału należy kupić, uwzględniają zapas kilku sztuk na wszelki wypadek. Umawiając się na układanie płytek podłogowych należy dopilnować, aby w cenie usługi znalazło się także fugowanie.

Praktyczne wskazówki

Płytki  w mokrych strefach łazienki

Płytki w mokrych strefach łazienki

Aby nie przytłaczać małej łazienki nie układajmy płytek na wszystkich ścianach, do samego sufitu. Można zabezpieczyć płytkami ściany w strefach mokrych, czyli nad umywalką, wanną czy przy kabinie. Reszta ścian może być np. pomalowana farbami wodoodpornymi. Warto także brać pod uwagę, że w łazience jest wilgotno, ściany mogą być zachlapane. A zatem wybierajmy płytki, na których nie widać kropel, smug i zachlapań. Aranżując małą łazienkę można również zastosować rozwiązania takie jak szafka z lustrzanym frontem czy umywalka w blacie. Dobrym pomysłem są także podwieszane meble, dzięki którym łatwiej będzie utrzymać czystość.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *