Razem czy oddzielnie – toaleta i łazienka

Standardowy metraż oraz rozkład w wielu mieszkaniach sprawia, że łazienka i  WC, czyli  toaleta, znajdują się w jednym pomieszczeniu. W domach budowanych, projektowanych czy aranżowanych od podstaw większość osób decyduje się na rozdzielenie tych pomieszczeń, coraz częściej wygospodarowuje się też łazienkę dla gości. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma wiele atutów.

Dlaczego oddzielnie…?

Nie podlega kwestii, iż oddzielna toaleta to po prostu wersja o wiele bardziej higieniczna. W tym kontekście wiele mówi się m.in. o szkodliwych, niehigienicznych oparach z WC, niestety są one nie do wyeliminowania i z łatwością  przenoszą się na akcesoria, przedmioty i wyposażenie w łazience. Kwestia higieny jest również ważna przy wyposażaniu oddzielnej toalety – należy zainstalować w niej umywalkę, aby nie narażać się na przechodzenie do pomieszczenia łazienkowego w celu umycia rąk. Nie zapominajmy również o komforcie korzystania z obydwu funkcjonalności – łazienki i WC. Kąpiel, zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne czy poranny prysznic nie będą kolidować z potrzebami osób, które chcą się właśnie udać do toalety i vice versa.

toaleta
Higienicznie i wygodnie – oddzielna toaleta z umywalką

Są też pewne „przeciw”

Przede wszystkim kwestia ekonomiczna – w grę wchodzi instalacja, wyposażenie oraz wykończenie dla dwóch pomieszczeń. Ograniczeniem i utrudnieniem jest na pewno metraż – dodatkowe pomieszczenie to zawsze kwestia „uszczknięcia” z całkowitej dostępnej przestrzeni. W wielu mieszkaniach nie ma nawet fizycznej możliwości wygospodarowania pomieszczenia na oddzielną toaletę.

wanna
Idealne rozwiązanie – oddzielne pomieszczenie do kąpieli

Praktyczny kompromis

Za mały metraż, brak odpowiedniego pomieszczenia na oddzielną toaletę? Można to mądrze i ergonomicznie „obejść”. W większych łazienkach możemy rozdzielić strefę kąpielową i WC efektowną ścianką działową, np. wykorzystując luksfery, które nadadzą wnętrzu nowoczesny charakter, zwłaszcza jeśli będą ciekawie podświetlone.

łazienka
Interesujące i praktyczne rozwiązanie – ściana z luksferów

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.