Podłoga w łazience – dlaczego warto wybrać płytki marmurowe

Łazienka od dawna nie jest pomieszczeniem traktowanym po macoszemu podczas aranżacji, urządzania, dekorowania. Nie pełni już jedynie funkcji użytkowych, może stać się prawdziwie luksusową strefą relaksu. Aby tak było trzeba postawić na wysoką jakość i wyjątkowe wzornictwo materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. W ten nurt doskonale wpisuje się posadzka z kafli marmurowych. Bez wątpienia jest to rozwiązanie z klasą, komfortowe i luksusowe.

Walory płytek marmurowych

Płytki marmurowe wyróżniają się wizualnie, zapewniają niezwykłe wrażenie estetyczne, ale na tym nie koniec. Warto docenić ich praktyczne walory, chociażby takie jak wysoka trwałość, jaką zapewnia kamień naturalny. Ponadto podłoga z takich kafli doskonale przewodzi i utrzymuje ciepło, co w przypadku łazienki jest szczególnie istotne. Nic więc dziwnego, że kamień naturalny, w tym płytki marmurowe, jest polecany jako wykończenie posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Mówiąc o atutach marmuru nie sposób oczywiście pominąć szerokich możliwości aranżacyjnych. Płytki sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, nowoczesnych, industrialnych, luksusowym wystroju glamour itd.

marmur
Luksus w marmurowym wydaniu

Specyfika płytek marmurowych

Naturalny materiał, kamień, wymaga wiedzy na temat montażu, ponieważ jego właściwości wymagają zastosowania innych technik czy materiałów. Układanie podłogi z kafli marmurowych to nie to samo co posadzka ze zwykłych płytek. Wśród wielu zalet, takich jak trwałość, odporność, są też pewne właściwości marmuru, które czynią go trudniejszym materiałem. Jest on np. bardziej nasiąkliwy i może absorbować wilgoć, jeśli się go odpowiednio nie zabezpieczy. Dlatego tak istotny jest dobór właściwych materiałów – zaprawy klejącej, spoiny, impregnatu, silikonu. Nie ma tu drogi na skróty i miejsca na oszczędności – należy sięgać tylko po materiały dedykowane do montażu marmuru.

łazienki
Eleganckie i trwałe płytki marmurowe

Kompletując materiały niezbędne do układania płytek tego typu zwracamy uwagę na:

  • pH preparatów, ponieważ te o wysokiej kwasowości uszkodzą strukturę marmuru, która jest jego najważniejszym walorem wizualnym, należy wybrać środki o pH neutralnym,
  • wybór właściwego kleju, który nie będzie przepuszczał wilgoci
  • kolor zaprawy klejącej pod marmur, szczególnie jeśli układa się jasne kafle albo w efektowne wzory.

Układając kafle marmurowe zwracamy też uwagę na rozmieszczenie wzoru nie pozostawiając tego przypadkowi. Najlepiej zaplanować i ułożyć je na sucho, dopasować pod względem kształtów, wielkości oraz specyfiki wzoru.

płytki
Wybór materiałów ma znaczenie

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.