Po co są otwory rewizyjne i jak je ukryć

Czasy, kiedy aranżację łazienki traktowano po macoszemu, dawno za nami. Dziś wystrój oraz estetyka tego pomieszczenia są na równi z resztą domu czy mieszkania. Dla niektórych jest to wręcz przysłowiowe „oczko w głowie”. Wyzwaniem jest wyjątkowy charakter tego wnętrza (ma być funkcjonalnie i stylowo, praktycznie i nastrojowo), jak również specyfika warunków oraz wielu niezbędnych instalacji. Jednym z trudnych zadań są tzw. otwory rewizyjne, które mogą zaburzać efekt wizualny.

Po co są otwory rewizyjne

Łazienka to pomieszczenie, w którym nie tylko ustawimy piękną wanną czy zamontujemy efektowną, komfortową kabinę. To także miejsce, w którym prowadzone są rury, instalacje, przewody, nie brakuje liczników itp. Tym samym marzenie o pięknych, jednolitych powierzchniach, ścianach i zabudowach staje się trudniejsze do spełnienia. W czym problem? Otóż nie możemy zabudować całych powierzchni, bez pozostawienia tzw. otworów rewizyjnych, które zapewniają dostęp do skrzętnie ukrytych rur, zaworów, przewodów, filtrów, wodomierzy itp. Są to niezabudowane fragmenty ściany czy obudowy, dzięki którym można dostać się do instalacji. Ratuje to łazienkę czy zabudowę wanny albo kabiny przed uszkodzeniem w przypadku awarii, napraw, a nawet odczytów z liczników albo zwykłej wymiany uszczelki.

lazienka biała
Otwory rewizyjne zapewniają dostęp do ukrytych elementów instalacji

Jak ukryć otwory rewizyjne

Na szczęście mamy wiele rozwiązań, które zapewniają niezbędny dostęp do instalacji czy liczników, a jednocześnie nie zaburzają estetyki całej łazienki. Najczęściej stosuje się drzwiczki rewizyjne, ramki, klapy, maskownice. W zależności od potrzeb i aranżacji mogą być wykonane z tworzywa sztucznego albo aluminium, są białe albo metaliczne, a montuje się je pionowo albo poziomo. Niektóre modele dla wygody użytkowania mają specjalny uchwyt do łatwego otwierania, mogą być też wyposażone w zamek z kluczykiem. Neutralna, uniwersalna stylistyka oraz kolor sprawiają, że drzwiczki rewizyjne nie zakłócają estetyki i wystroju, a te wykonane z aluminium można nawet pomalować na kolor komponujący się z np.. z płytkami.

szafki
Drzwiczki rewizyjne można ukryć np. pod szafkami

Jak prawidłowo montować drzwiczki rewizyjne

Maskując otwór rewizyjny pamiętajmy o pewnych zasadach:

  • powinien mieć min. 20 cm szerokości i długości, aby umożliwić używanie narzędzi w razie napraw, serwisowania itp.,
  • odległość maskownicy od syfonu to maksimum 50 cm,
  • warto wybierać drzwiczki montowane do płytek nieinwazyjnie (przyklejane lub na magnesy umieszczone w ramce),
  • drzwiczki rewizyjne można ukryć pod szafką albo jakąś dekoracją, którą łatwo zdjąć w razie awarii,
  • niektóre urządzenia sanitarne nie wymagają otworów rewizyjnych: umywalki wpuszczane w blat – w razie naprawy wystarczy otworzyć szafkę pod nimi, umywalki na postumentach lub półpostumentach – naprawiamy po zdemontowaniu podstawy.
wanna
Nie wszystkie urządzenia sanitarne wymagają otworów rewizyjnych

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.