Okładziny do łazienki – mamy w czym wybierać

Ściany i podłoga w łazience stanowią oprawę, tło dla całego wyposażenia. Ze względu na powierzchnię oraz szerokie możliwości w zakresie materiałów wykończeniowych, stanowią istotny element aranżacji tego pomieszczenia. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniej okładziny do łazienki jest ważną częścią komponowania wystroju wnętrza.

Kryteria wyboru okładziny do łazienki

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad kolorami, wzorami oraz rodzajem okładziny do łazienki, warto wiedzieć, jakie powinna mieć parametry i cechy z uwagi na specyficzne warunki w tym pomieszczeniu. Najważniejsza jest oczywiście wodoodporność i łatwe czyszczenie oraz utrzymanie czystości. Natomiast jeśli chodzi o stylistykę i wzornictwo nie zapominajmy o tym, że aranżacja łazienki, a zatem także estetyka i design okładziny łazienkowej, powinny komponować się z wystrojem pozostałych pomieszczeń w domu lub w mieszkaniu.

Płytki – wybierz dobrze

Płytki łazienkowe to ponadczasowe rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w łazience, zarówno pod względem użytkowym, praktycznym, jak i estetycznie. Zaleca się, aby kupować płytki od tego samego producenta i z tej samej partii, dzięki czemu wszystkie będą miały ten sam odcień czy strukturę albo wzór. Warto również brać pod uwagę pewne parametry, takie jak:

  • antypoślizgowość
  • klasa ścieralności – w łazience dla domowników wystarczy klasa II, w gościnnej – klasa III lub IV
  • kalibracja – zgodność realnych wymiarów płytek z deklarowanymi przez producenta
  • format – duże płytki bywają tańsze, ale układanie generuje więcej odpadów i trudniej dopasować je do ścian czy podłóg

Warto również zainteresować się praktycznymi nowinkami, np. kaflami imitującymi mozaikę zamiast układania malutkich płytek czy też płytkami w niestandardowych formach – wielokątów lub o nieregularnych kształtach.

płytki
Ceramika i gres – najbardziej popularne okładziny

Okładziny w łazience to nie tylko płytki

Ceramika i gres to wciąż łazienkowy top, ale nie jedyna opcja. Warto zwrócić uwagę na inne ciekawe materiały wykończeniowe, które sprawdzają się w łazience, takie jak drewno, szkło, wodoodporne tapety i farby, stal, beton oraz ich udane imitacje. Ten ostatni wariant to idealne rozwiązanie dla tych, którzy wierzą w niezawodność płytek, ale marzy im się np. drewniana czy betonowa okładzina. Bardzo dobrym pomysłem jest też łączenie różnych materiałów i struktur np. gresu ze szklanymi taflami, kamienia naturalnego z drewnem czy betonu ze stalą nierdzewną.

łazienka
Efektowne połączenie różnych materiałów

Łazienkowa podłoga do zadań specjalnych

Na szczególną uwagę zasługuje okładzina na łazienkową podłogę, ze względu na specyficzne warunki oraz coraz popularniejsze podłogowe ogrzewanie. Powinna być antypoślizgowa, przyjemna w kontakcie, ciepło zapewni ogrzewanie podłogowe. Najlepiej sprawdza się tu oczywiście ceramika i gres – bezpieczne i przewodzące ciepło materiały. Nie jest to oczywiście jedyny wybór:

  • drewno – ciepłe i efektowne, ale stosuje się tylko okładziny z łazienkowym atestem, o niskim współczynniku skurczu
  • kamień naturalny, doskonale przewodzi ciepło, a do łazienki najlepiej nadaje się twardy, nienasiąkliwy granit, przy marmurze konieczna jest dodatkowa impregnacja
  • podłogi laminowane – łatwe w montażu, w szerokiej gamie wzorów
  • żywica epoksydowa – odporna, trwała, idealna do nowoczesnych łazienek i na ogrzewanie podłogowe.
podłoga
Drewno na podłodze – przytulnie i ciepło

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.