Odświeżamy łazienkę – nie trzeba wielkich inwestycji

Remont łazienki – wiele osób już na samą myśl o tym przedsięwzięciu nerwowo przelicza fundusze i czas. Tymczasem odświeżenie łazienki niekoniecznie musi oznaczać kapitalne prace i wyłączenie tego skądinąd newralgicznego pomieszczenia z użytku. Czasem wystarczy gruntowne… wyczyszczenie, a innym razem kilka kosmetycznych zmian.

czysta łazienka
Czysta łazienka = nowa łazienka

Wielkie porządki
Zapewne większość osób od razu zareaguje stwierdzeniem „ale ja sprzątam systematycznie w mojej łazience!”. Mimo to warto wziąć pod uwagę taką sugestię. Odświeżenie, wypucowanie może szczególnie dotyczyć elementów armatury sanitarnej. Oczywiście wycieramy, myjemy, przecieramy, ale jeśli nie robimy tego wystarczająco często albo dokładnie, dość szybko pojawi się osad, który odbiera łazienkowym szczegółom blask. Zwłaszcza, że po pewnym czasie taki osad naprawdę trudno sunąć przy standardowych porządkach. Aby ułatwić sobie zadanie warto wcześniej nanieść środek czyszczący i namoczyć elementy armatury, a do trudno dostępnych „zakamarków” można użyć np. zwykłej szczoteczki do zębów. Przy okazji nie zapominamy również o „bogatym wnętrzu” łazienkowym, czyli oczyszczamy także rury, używając ogólnie odstępnych granulek czy środków w żelu.

plytki
Czyszczenie płytek i renowacja fug

Drobne naprawy i nowe dodatki
Na własną rękę można bez trudu wykonać także korekty, niewielkie naprawy elementów, które najszybciej ulegają uszkodzeniom. Mowa chociażby o uszczelniaczach takich jak silikon (przy krawędziach armatury i w spoinach) oraz fugi. Jeśli chodzi o silikony uszczelniające nic na to nie poradzimy, że po pewnym czasie odklejają się. Należy wówczas usunąć je, oczyścić dokładnie odkrytą przestrzeń (usunąć kurz, tłuszcz, zanieczyszczenia). Następnie zabezpieczamy miejsce taśmą malarską i nakładamy nową warstwę silikonu sanitarnego do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.
W przypadku fug sprawdzamy oczywiście czy się nie wykruszają oraz czy nie blaknie kolor. Fugi, które straciły pierwotną barwę odświeżamy specjalnym preparatem do renowacji, nakładając go tak, aby nachodził lekko na krawędzie płytek.
Do takich drobnych napraw warto dodać nowe dekoracje, kolorowe ręczniki, akcesoria, może jakiś obrazek albo kwiaty? Rośliny doniczkowe to coraz popularniejszy trend w aranżacjach modnych łazienek.

dodatki
Nowe dodatki, kolorowe akcenty odświeżą wygląd łazienki

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.