Nie taki remont straszny

Remont łazienki. To brzmi poważnie i zwiastuje sporo pracy, niemniej wydatków i równie dużo utrudnień w normalnym funkcjonowaniu. I jeszcze trzeba wszystko zaplanować, przemyśleć, policzyć – nie da się ukryć, to jest wyzwanie! Właśnie dlatego przedstawiamy kilka praktycznych porad, wskazówki, które mogą ułatwić całe przedsięwzięcie.

Remont łazienki może dotyczyć wybranych elementów, czyli np. wymiany płytek albo mebli łazienkowych. Może być to montaż nowej ceramiki sanitarnej, ale także naprawa instalacji wodnej czy wentylacyjnej albo po prostu generalna renowacja od a do zet. Warto zatem dowiedzieć się co nieco na temat najistotniejszych zmian, jakie możemy wprowadzić w naszych łazienkach.

Bezpieczna łazienka – wentylacja
Wentylacja to jedna z najistotniejszych instalacji, zapewnia bezpieczeństwo, zdrowe środowisko w łazience i komfort. Aby poprawić jej funkcjonowanie można zastosować różne rozwiązania. Jednym z nich jest montaż wentylatora osiowego. Pamiętajmy jednak, że nie wolno go stosować w pomieszczeniach z urządzeniami o otwartej komorze spalania. Można również zainstalować na wylocie komina wentylacyjnego specjalne nasadki, które wirując wyciągają powietrze z przewodu wentylacyjnego. Idealnie jeśli łazienka ma okno, wówczas montuje się nawiewnik higrosterowany, wyposażony w czujnik (o zmiennym otwarciu przepustnicy).

Różne kształty umywalek, wanien

Różne kształty umywalek, wanien – jest w czym wybierać

Nowe urządzenia i ceramika łazienkowa
Montaż ceramiki sanitarnej, nowych urządzeń jawi się jako nie lada wyzwanie szczególnie w typowej, małej łazience. Dlatego warto najpierw rozplanować powierzchnię i zapoznać się z ofertą sklepów. A jest w czym wybierać – mamy wanny małe i duże, narożne i asymetryczne. Podobnie jest z umywalkami i kabinami prysznicowymi. Najważniejszy jest zatem dobry plan i pomysł, dzięki któremu nawet w małej łazience zmieścimy wymarzoną wannę czy komfortowy brodzik.
Wymiana urządzeń sanitarnych to również konieczność odpowiedniego montażu pod kątem długości połączeń z pionem kanalizacyjnym. Pamiętajmy, że w przypadku większości urządzeń nie może ona przekraczać 3 metrów, a dla sedesu – 1 metra. Przy dłuższych przyłączach konieczne są rury o większej średnicy i zawór albo przewód napowietrzający. Istotne jest tez zapewnienie oddzielnych podejść dla każdego sedesu. Wspólne mogą dotyczyć umywalek, wanien, pralki z syfonem.

ukrywanie rur w łazience

Możemy ukryć elementy instalacyjne i rury

Estetycznie i praktycznie
Zapewne zechcemy też ukryć rury instalacyjne. O ile instalacja wodna czy kanalizacja może być bez problemu schowana, zabudowana, o tyle gazowe rury muszą być dostępne. Można jednak ukryć je w specjalnych rynnach w ścianie i obudować wentylowanym ekranem. Oczywiście wszystkie rury, zarówno instalacja wodna, jak i kanalizacyjna muszą być tak ukryte, aby można było się do nich dostać w razie awarii, bez konieczności przeprowadzania kolejnego remontu.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *