Narzędzia, materiały i akcesoria przy układaniu płytek

Płytki, kafelki, glazura – to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych w łazienkach. Wiele osób decyduje się na ich samodzielne układanie. Poza wiedzą teoretyczną i doświadczeniem niezbędne będą również pewne akcesoria i produkty, bez których ani rusz przy pracach glazurniczych.

Na każdym etapie działań związanych z układaniem płytek trzeba przygotować określone narzędzia, akcesoria, materiały. Przyjrzyjmy się czego potrzebujemy podczas:

  • przygotowania podłoża
  • planowania rozkładu płytek
  • klejenia
  • fugowania

Przygotowanie podłoża

Na tym etapie korzysta się ze środka gruntującego oraz hydroizolacji. Zanim na podłodze czy ścianie pojawią się kafelki trzeba odpowiednio zagruntować powierzchnię. Środek gruntujący zapewnia wzmocnienie i wyrównanie powierzchni. Hydroizolacja jest dostępna jako folia w płynie albo specjalna zaprawa. Są to środki elastyczne, których zadaniem jest zabezpieczenie przed wodą, a tym samym ochrona ścian i podłóg przed zawilgoceniem. Izolację należy nakładać po zagruntowaniu podłoża. Warto zastosować także taśmy uszczelniające w miejscach połączenia ściany z podłogą bądź ściany ze ścianą oraz wzdłuż rur.

glazurnik
Ważne jest odpowiednie przygotowanie do prac glazurniczych

Zaplanowany rozkład płytek

Zanim nakleimy kafelki należy oczywiście zaplanować i ułożyć je na sucho. Ze względu na to, że niektóre trzeba będzie docinać, poza miarką warto wyposażyć się w przycinarkę do glazury, która precyzyjnie oraz równo łamie i tnie płytki. Można wybrać przycinarkę z kątownikiem. Na tym etapie przyda się też sznur traserski lub poziomnica – narzędzia, które pomagają wyznaczyć równe linie, wzdłuż których przykleja się płytki.

szara łazienka
Trzeba zaplanować układ poszczególnych płytek

Kleimy płytki

Najważniejsze są kleje i zaprawy – dobrane odpowiednio do rodzaju płytek oraz podłoża i pomieszczenia (np. do kafli wielkoformatowych czy płytek na ogrzewaniu podłogowym). Układając płytki trzeba również mieć pod ręką:

  • pacę do zaprawy – gładką stroną rozprowadza się klej, a zębatą „przeczesuje” warstwę
  • krzyżaki – ułatwiają zachowanie odstępów pomiędzy płytkami
  • listwy – do estetycznego wykończenia płytek i zabezpieczenia przed uszkodzeniami, mocowane pod płytkami
  • profile – do wykańczania narożników, przy zbiegu dwóch ścian, jako łącznik pomiędzy powierzchniami wykańczanymi różnymi technikami.
płytki
Dobór zapraw, klejów, fugi do rodzaju płytek

Fuga w finale

W tej części prac wykorzystuje się:

  • fugę, czyli specjalną masę nakładaną między płytkami oraz wypełnieni silikonowe używane w przestrzeniach między podłogą a ścianą
  • fugówkę – rodzaj szpachelki ( w różnych rozmiarach) do nakładania fugi.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.