Narzędzia i akcesoria dla złotej rączki

Pozostając przy temacie samodzielnych prac remontowych w łazience, ze szczególnym uwzględnieniem układania płytek, warto przyjrzeć się wyposażeniu, które będzie niezbędne każdej złotej rączce. Jakby nie patrzeć prace glazurnicze to jeden z najważniejszych elementów łazienkowych aranżacji, remontów i metamorfoz.

narzędzia płytki

Wyposażenie dla majsterkowicza

Narzędzia ręczne – dla początkujących
Początkujący majsterkowicz, domowy fachowiec, który dość sporadycznie zajmuje się pracami remontowymi, może spokojnie zadowolić się ręcznymi narzędziami. Są zdecydowanie tańsze niż elektryczne akcesoria i spokojnie poradzą sobie z domową łazienką. Wśród narzędzi, które na pewno warto mieć pod ręką są m.in.:
• nóż szklarski, wyposażony w wolframowe kółeczko zarysowujące szkliwo zgodnie z wyznaczoną linią. Nóż nacina twarde powierzchnie, co umożliwia przełamanie płytki na części. Mogą być to cięcia proste i krzywoliniowe,
• szczypce glazurnicze, dzięki którym można łatwo odłamać małe kawałki płytki według wyznaczonej linii,
• piła kabłąkowa z wolframowym brzeszczotem – wycinamy nią różne otwory w płytkach,
• gilotyna – najbardziej praktyczne i skuteczne narzędzie, służy do przycinania płytek (nawet tych najtwardszych), ale tylko po liniach prostych.

Dla fachowca – narzędzia elektryczne

do cięcia płytek

Sprzęt dla fachowców

Sprzęt elektryczny to już „zabawki” dla doświadczonych majsterkowiczów. Jest droższy, a zatem sięgają po niego złote rączki, które częściej zajmują się pracami remontowymi, naprawami itp. Na wyposażeniu domowego fachowca mogą znaleźć się np.:
• pilarka do glazury, konstrukcyjnie zbliżona do stołowej pilarki do drewna. Tarcza jest montowana w stole roboczym na stałe albo na górnej prowadnicy. Pilarką tniemy nawet długie płytki – szybko, precyzyjnie, prosto i pod kątem,
• szlifierka kątowa – można nią przycinać płytki wzdłuż nacięć, wyznaczonych linii, sprawdza się też przy wygładzaniu krawędzi albo przy ich zaokrąglaniu,
• frezarka do płytek z diamentową otwornicą, która bez trudu wycina otwory nawet w grubych, 3-centymetrowych kafelkach, zapewnia czystą pracę dzięki systemowi odsysania pyłu.
W przypadku narzędzi elektrycznych (wiertarek, szlifierek itp.) potrzebne będą również akcesoria np. końcówki. Takie jak chociażby wiertła do szkła, otwornice, tarcze szlifierskie czy wycinak do glazury.
Oczywiście narzędzia do przycinania czy otworów trzeba umieć obsługiwać, ale to już odrębny temat…

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *