Metamorfoza łazienki – malowanie płytek

Remont łazienki pociąga za sobą zawsze spore koszty oraz wymaga nakładów pracy. Na szczęście nie zawsze trzeba decydować się na wielkie inwestycje i generalne zmiany, czasem wystarczy mądrze zaplanowana renowacja, a efekty będą naprawdę spektakularne. Jednym ze sposobów na skuteczne odświeżenie łazienki jest malowanie płytek.

Skucie glazury czy układanie nowych płytek wiąże się z dużymi wydatkami, dezorganizacją życia domowego (wyłączenie łazienki z normalnego użytkowania), bałaganem… wiadomo. Warto jednak wiedzieć, że płytki ceramiczne można pomalować, dzięki czemu zyskają one drugą młodość, a łazienka efektowną metamorfozę i nowy wygląd. Oczywiście trzeba zastosować odpowiednie farby i przygotować właściwie podłoże.

kolory
Pomalowanie płytek – skuteczna metamorfoza łazienki

Farba do malowania płytek
Przede wszystkim musi być to farba o bardzo dobrej przyczepności do powierzchni płytek, która jak wiadomo nie jest porowata i nie chłonie farby. Dlatego musi być to farba, która szybko i skutecznie schnie. Ze względu na specyfikę pomieszczenia musi być również odporna na ścieranie, wilgoć, zmywanie. Taki efekt uzyskuje się stosując do produkcji farb np. żywice epoksydowe, które tworzą nieprzepuszczalną warstwę na malowanej powierzchni. Aby efekt był nie tylko trwały, ale również interesujący i estetyczny, można sięgnąć po farby dwuskładnikowe zapewniające satynowe lub matowe wykończenie.

malowanie
Trzeba wybrać dobrą farbę

Przygotowanie płytek na malowanie
Jak łatwo się domyślić gładką, niechłonną powierzchnię płytek trzeba odpowiednio przygotować. Najpierw czyścimy płytki z wszelkich zanieczyszczeń, pyłków i dokładnie je odtłuszczamy. Wystarczy do tego standardowy detergent, choć dostępne są również specjalne środki czyszczące. Płytki pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
Następnie można przystąpić do właściwych prac, czyli malowania przygotowanej powierzchni. Najlepiej użyć do tego niedużego wałka i pędzla do malowania fug. Zaleca się nakładanie dwóch warstw, co daje lepszy efekt i trwałość. Drugą warstwę nakłada się dopiero wtedy, kiedy pierwsza wyschnie. Pamiętajmy o tym, że farby do płytek szybką schną, więc trzeba dobrze przygotować się do malowania, robić to sprawnie i mieć wszystko pod ręką.

mycie
Przygotowanie powierzchni…

 

do malowania
…i gotowi do pracy!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.