Malowanie łazienki – zrób to sam
|Łazienka „ w płytkach” to standard i jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Warto wziąć także pod uwagę malowanie łazienki. Mamy wówczas do dyspozycji przebogatą paletę barw, efektów strukturalnych, faktury i wykończenia ścian oraz sufitów.
Dlaczego warto pomalować łazienkę?
Na tym nie koniec, jeśli chodzi o argumenty za malowaniem łazienki. Oczywiście trwałość i elegancja płytek nie podlegają kwestii, jednakże wybór farby jako materiału wykończeniowego ma wiele zalet. Przede wszystkim te nowoczesne są naprawdę odporne na wilgoć, zmywalne. Ważnym atutem jest również czynnik ekonomiczny – wysokiej klasy farba do łazienki i malowanie to wciąż o wiele niższe koszty niż zakup i układanie płytek. Szczególnie, że dla wielu osób samodzielne pomalowanie łazienki nie będzie wielkim wyzwaniem, w przeciwieństwie do wykończenia jej płytkami. Zaoszczędzimy również czas – remont z farbą potrwa na pewno krócej.
Wybierz dobrą farbę
Jedną z najistotniejszych kwestii jest wybór odpowiedniej farby. Łazienka należy do pomieszczeń o szczególnych, trudnych warunkach – wilgotność, kontakt z wodą, parą, wysokie temperatury, detergenty itp. Dobrym wyborem będą na pewno farby emulsyjne z dodatkiem silikonu, ponieważ są odporne na wilgoć, zabezpieczają powierzchnię przed pleśnią i rozwojem grzybów. Ponadto pomalowane ściany można myć, szorować. W łazienkach sprawdzą się także farby lateksowe, akrylowe i ceramiczne z satynowym wykończeniem. Ich atutem będą m.in. właściwości umożliwiające pomalowanej ścianie „oddychanie”. Odznaczają się też wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania. Walory dekoracyjne zapewnią farby strukturalne oraz stiuki i tynki dekoracyjne.
Jak przygotować powierzchnię do malowania?
Wybór farby za nami, teraz warto dowiedzieć się jak przygotować powierzchnię do malowania. Pamiętajmy, że to łazienka, w której ściany i sufit są narażone na powstawanie pleśni pod wpływem wilgoci.
Po usunięciu wszystkich przedmiotów, mebli i zabezpieczeniu podłogi folią malarską, można przystąpić do pracy:
- oczyszczamy ściany z zabrudzeń – można użyć wody z dodatkiem detergentu
- jeśli trzeba używamy środka przeciwgrzybiczego, pleśń możemy usunąć rozcieńczonym wybielaczem lub środkiem grzybobójczym ogólnie dostępnym; powierzchnie pozostawiamy na co najmniej 1 dzień do wyschnięcia
- wyrównujemy suchą powierzchnię – ewentualne rysy, pęknięcia pokrywany gładzią gipsową lub masą szpachlową
- po wyschnięciu przecieramy powierzchnię papierem ściernym i ściereczką, aby pozbyć się pyłu
- gruntujemy ścianę preparatem, najlepiej od producenta zakupionej farby
- pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia.
Malujemy łazienkę
Dopiero tak przygotowaną i dokładnie osuszoną powierzchnię można malować, stosując się do pewnych zasad:
- potrzebujemy wałek oraz mniejszy pędzel do malowania obszarów trudno dostępnych
- oddzielamy taśmą malarską sufit i ściany
- rozpoczynamy od malowania sufitu
- malowanie ścian zaczynamy od tych znajdujących się najdalej od wejścia, kierujemy się do środka i aż do wyjścia
- pędzel albo wałek prowadzimy od góry do dół w charakterystyczny wzór X, rozprowadzając farbę tak, aby nie powstały zacieki
- pierwszą warstwę pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie nakładamy drugą, która całkowicie pokryje powierzchnię.