Malowanie i renowacji fugi

Płytki to wciąż jeden z najczęściej wykorzystywanych w łazienkach materiałów wykończeniowych. A gdzie są płytki tam są też fugi, które jak wiadomo z czasem mogą tracić na… atrakcyjności. Zanim zabierzemy się za kosztowną i czasochłonną wymianę fug, warto dowiedzieć się na czym polega malowanie lub renowacja fug.

Próby ręcznego wyczyszczenia fug mogą zniechęcić najwytrwalszych, ale na rynku są na szczęście produkty, które sprawią, że cały proces będzie nie tylko prostszy, ale przede wszystkim bardziej efektywny. Nie tylko doczyszczą i odświeżą, ale także poradzą sobie z groźnymi osadami z pleśni.

kafelki
Takie fugi nie są powodem do dumy…

Renowatory do fugi

Bardzo praktycznym i poręcznym rozwiązaniem są specjalne markery i korektory, które są proste w użyciu, można nakładać je precyzyjnie nawet na cienkie fugi. Co ważne dopasujemy je do specyfiki podłoża, również pod kątem koloru. Flamastry do renowacji fug dostępne są w szerokiej gamie odcieni, natomiast markery stosuje się do fug białych. Wybierając produkt do renowacji należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale też na rodzaj powierzchni, do których jest przeznaczony. Szczególnie w przypadku fug epoksydowych.

Renowacji fugi – to nic trudnego

Zanim przystąpimy do nakładania wybranego produktu, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Oznacza to dokładne oczyszczenie i odpylenie – usunięcie zabrudzeń, nalotów pleśni, grzybów, odtłuszczenie. Tylko na tak przygotowanej powierzchni renowator spełni swoje zadanie – fuga będzie trwale i skutecznie odświeżona. Oczywiście podstawą jest instrukcja dołączona do konkretnego produktu, ale większość wymaga jednorazowej aplikacji. Warto zabezpieczyć płytki, tak aby ewentualne zabrudzenia renowatorem nie odbarwiły ich powierzchni. Ważne – najlepiej przeprowadzać renowację fug przy otwartym oknie, zapewniając przewiew oraz w ochronnych rękawiczkach.

umywalka
Produkty do renowacji adekwatne do różnych rodzajów i kolorów powierzchni

Malowanie fugi

Farba do fug to również dobry sposób na odświeżenie ich wyglądu. Najczęściej stosuje się farby ze spoiwami polimerowymi. Na pewno muszą być to preparaty odporne na wodę i wilgoć, ale także na działanie czynników mechanicznych, ścieranie. Podobnie jak w przypadku zastosowania specjalnych markerów czy flamastrów najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię pod malowanie oraz uzupełnić ewentualne braki, wykruszone fugi.

płytki
I płytki wyglądają jak nowe…

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.