Łazienka dobrze urządzona – kilka praktycznych rad

Łazienka to specyficzne pomieszczenie i dość trudne do zagospodarowania. Z jednej strony na ogół ograniczają nas metraż oraz warunki charakterystyczne dla tego pomieszczenia. Z drugiej zaś jest jej funkcjonalność, którą chcemy pogodzić z aranżacją oraz bezpieczeństwem.

wanna
Niestety nie w każdej łazience zmieści się taka wanna

Oczywiście łazienka łazience nie równa. O jej wystroju i urządzeniu decydują przecież zarówno gusta domowników, jak i warunki metrażowe oraz… finanse. Są jednak pewne zasady, porady i metody, które sprawdzą się w każdym łazienkowym wnętrzu. A zatem remontując, urządzając czy wyposażając łazienkę, pamiętajmy o tym, że:
• Dla komfortu, ergonomii i bezpieczeństwa niezbędne jest zachowanie pewnych parametrów – odległości pomiędzy elementami wyposażenia. I tak – jeśli zdecydujemy się na montaż wanny należy zapewnić sobie przed nią wolne miejsce o wymiarach ok. 70×100 cm. Przed umywalką warto wygospodarować przestrzeń 60x90cm. Po toaletę potrzebujemy powierzchni min. 80×85 cm, zaś pod bidet – 70x100cm.
• Generalnie centymetry i metry to ważna kwestia w łazience – np. prze wyborze między wanną a natryskiem. Choćby komfortowa wanna była nie wiem jak wielkim marzeniem, przy małej łazience jest to chybiony pomysł. Po pierwsze – z reguły się nie zmieści, po drugie nawet jeśli jakoś ją „upchniemy”, łazienka będzie miejscem niewygodnym, nieergonomicznym i niepraktycznym.
• Sporo miejsce w standardowej łazience zajmuje również pralka. Dlatego dobrym pomysłem może być zabudowanie jej we wnęce. Można także wybrać pralkę ładowaną od góry – kolejne zaoszczędzone centymetry z niewielkiego metrażu.
• Meble – to kolejne łazienkowe wyzwanie, jeśli chodzi o metraż i aranżację. Pamiętajmy, że na ogół przechowujemy tu tak różnorodne rzeczy jak kosmetyki, środki higieny, ręczniki, a także detergenty. Szuflady, blaty, szafki wiszące i podumywalkowe to praktyczne rozwiązania, również do małych pomieszczeń.

Bardzo ważną kwestią są szeroko rozumiane instalacje. Warto mieć na uwadze, iż:

grzejnik
Praktyczny i efektowny grzejnik

• Ogrzewanie łazienkowe rządzi się swoimi prawami. Dlatego montujemy tu grzejniki oraz rozwiązania dedykowane do pomieszczeń takich jak łazienka. Typowy dla łazienki grzejnik drabinkowy to np. praktyczna suszarka na ręczniki czy pranie. Docenimy również ogrzewanie podłogowe, np. po relaksującej kąpieli.
• Na szczególną uwagę zasługuje łazienkowe oświetlenie – powinno dawać możliwość zróżnicowania, wyboru nastrojowego światła do wieczornej kąpieli, precyzyjnego, jasnego do makijażu i jasnego, intensywnego do prac porządkowych. Oświetlenie łazienkowe to np. sufitowe plafony, ścienne kinkiety, szyny z punktami świetlnymi czy bardzo praktyczne oświetlone lustro.
• Elektryka w łazience, pomieszczeniu wilgotnym, gdzie mamy kontakt z wodą, jest również ważnym zagadnieniem. Stosujemy elementy (gniazdka, obudowy, przełączniki) o odpowiednich parametrach odporności na wodę i wilgoć. Ważne są też odległości od miejsc takich jak umywalka czy wanna.

swiatlo
Lustra i oświetlenie – pomogą optycznie powiększyć łazienkę

Chcemy, aby było ładnie i praktyczne. Dlatego zwróćmy uwagę na:
• Odpowiednie wykończenie podłóg i ścian. Najczęściej sięgamy po płytki, które są odporne na wilgoć, nie ścierają się i łatwo utrzymać je w czystości. A przy tym bogactwo wzorów przyprawia o zawrót głowy. Na łazienkowe podłogi ściany stosuje się też specjalne panele, tapety, drewno, kamień, a nawet beton.
• Dzięki rozmieszczeniu luster możemy trochę „oszukać”, czyli sprawić, że optycznie łazienka wyda się bardziej przestronna. Zasada jest prosta – więcej luster to wrażenie większej łazienki. Warto, aby były to możliwie jak największe tafle luster.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.