Kilka cennych porad przed remontem łazienki

Każdy remont stanowi duże wyzwanie, zarówno pod względem organizacyjnym, logistycznym, jak również finansowym. Urządzanie łazienki stawia przed nami szczególne wymagania, chociażby ze względu na funkcjonalność tego pomieszczenia i specyficzne warunki. Użyteczność, bezpieczeństwo, komfort, wystrój – to najistotniejsze kryteria podczas prac remontowych w łazience.

Każdy kto ma za sobą (albo w perspektywie) remont łazienki wie, że nie samym wystrojem, aranżacją i wyborem mebli człowiek żyje. Poniżej prezentujemy kilka kwestii, których nie można pominąć w planach i w trakcie realizacji remontu łazienki.

Użytecznie, wygodnie i ładnie

Użytecznie, wygodnie i ładnie

Łazienka z izolacją
Elementem absolutnie niezbędnym w każdej łazience jest izolacja przeciwwilgociowa. Powinna znaleźć się w tych miejscach, które mają bezpośredni kontakt z wodą. Zgodnie ze standardami przy umywalce izolacja jest układana od podłogi i po 50 cm od bocznych krawędzi oraz nad baterią. Kabina wymaga zabezpieczenia izolacją przeciwwilgociową co najmniej do 20 cm nad słuchawką prysznicową, natomiast z boku powinna sięgnąć aż 50 cm. Instalacja sanitarna i wodna w łazience to również wanna. W tym przypadku izolację układamy na odległość ok. 65 cm po bokach i na wysokość dorosłej osoby. Zabezpiecza się także podłogę i dolną cześć ściany nad podłogą.

Rozwiązania zamiast instalacji brodzika.
Może być to po prostu odpowiednio profilowana podłoga. W takiej sytuacji niezbędnym elementem instalacji wodnej jest odpływ w podłodze. Należy także położyć izolację podłogi oraz ścian. Jeśli zdecydujemy się na zestaw „brodzik bez brodzika”, nie powinien wystawać ponad podłogę. Niezbędna będzie opinia i projekt fachowca – konstruktora, który ocenia grubość stropu i projektuje instalację wodną – podłączenie odpływu, podejście kanalizacyjne, odpływ kanalizacyjny.

Oświetlona łazienka
Oświetlenie w łazience również wymaga starannego dopasowania. Na pewno musi spełniać swoją funkcję użyteczną, ale źródła światła to również ważny element dekoracyjny. Dla wielu osób najistotniejsze jest oświetlenie lustra (oświetlenie miejscowe) . Punkty świetlne mogą być umieszczane nad lustrem albo po jego bokach – oświetlające symetrycznie. Ogólne oświetlenie łazienki powinno być rozproszone i mocne, np. halogeny podwieszanym suficie. Bardzo ważne są przepisy dotyczące bezpieczeństwa, czyli zachowanie odległości gniazdek od miejsc mokrych (wanna, kabina) oraz zastosowanie osprzętu w oprawach wodoszczelnych i bryzgoszczelnych.

Efektowny grzejnik łazienkowy

Efektowny grzejnik łazienkowy

Ciepła łazienka
Ważnym zagadnieniem w łazience jest oczywiście ogrzewanie. Zamiast tradycyjnych, niezbyt efektownych grzejników warto zastanowić się nad rozwiązaniami takimi jak dekoracyjne grzejniki albo efektywne, komfortowe ogrzewanie podłogowe. Najczęściej wykorzystuje się wówczas maty grzejne, które są dość proste w montażu, ale podłączenie do sieci należy oddać w ręce fachowca.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *