Jakie fugi zastosować w saunie

Jeśli zdecydujemy się na domową saunę musimy również zadbać o odpowiednie materiały, które będą odporne zarówno na wilgotność, parę wodną, ale także na wysokie temperatury. Chodzi o takie zagadnienia jak wentylacja, izolacja paroszczelna oraz odpowiedni projekt, w którym zminimalizuje się ilość miejsc trudno dostępnych, wąskich szczelin itp. Ważnym elementem jest również dobór odpowiedniej fugi, która powinna być nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna.

Fuga jest przysłowiową kropką nad i jeśli chodzi o wykończenie wnętrz łazienkowych, kuchennych, tarasów oraz miejsc takich jak sauna. Z jednej strony na pewno może podkreślić walory estetyczne dobranych płytek, ale także zapobiega przenikaniu wilgoci czy rozwojowi groźnych drobnoustrojów. W przypadku sauny najlepszym rozwiązaniem będą fugi epoksydowe oraz cementowe.

suna para
W saunie potrzebna jest fuga do zadań specjalnych

Fuga epoksydowa – jej właściwości sprawiają, że znakomicie sprawdza się w miejscach narażonych na działanie wilgoci, nawet na basenach. A zatem jak najbardziej może być wykorzystana w saunie. Fuga epoksydowa po nałożeniu i związaniu jest gładka, nie wsiąka w nią woda. Łatwo się czyści, a jednocześnie jest odporna na działanie detergentów. Po wyschnięciu wygląda bardzo efektownie, przypomina tworzywo sztuczne. Wadą jest to, że jej czas wiązania jest bardzo krótki, a więc wymaga pewnego doświadczenia przy nakładaniu, ponieważ wszelkie zabrudzenia np. na płytkach trzeba natychmiast usuwać. W przeciwnym razie doczyszczenie powierzchni może być praktycznie niemożliwe.

sauna
Efektowne i funkcjonalne – materiały wykończeniowe w saunie

Fuga cementowa – tańsza niż epoksydowa, ale też o gorszych właściwościach. W przypadku sauny sprawdza się na ścianach, ponieważ nie powinno jej się stosować tam, gdzie będzie narażona na bezpośrednie działanie wody. Pod jej wpływem może się wypłukiwać, przebarwiać. Nie należy do jej czyszczenia używać silnych detergentów.
Dobrym rozwiązaniem może być także zastosowanie fugi łączącej właściwości powyższych, czyli cementowo – epoksydowej.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.