Jak zabezpieczyć drewniane podłogi w łazience

Ułożenie drewnianej podłogi w łazience to nie lada przedsięwzięcie. Wymaga wiedzy, zastosowania odpowiednich technologii oraz materiałów. Ale na tym nie kończą się zabiegi wokół nawierzchni z drewna. Jest niewątpliwie bardzo stylowa i efektowna, ale trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć i pielęgnować.

drewno na podłodze
Drewniana podłoga – efektowna i wymagająca

Podłoga pod specjalnym nadzorem
Jak łatwo się domyśleć wynika to z warunków, jakie panują w łazience – wilgotność, temperatura oraz ryzyko zalania. A zatem kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego zabezpieczenia, który w dużej mierze jest uzależniony od rodzaju zastosowanego drewna. I tak kolejno możemy zastosować olejowanie, woskowanie, a nawet lakierowanie ułożonej powierzchni.

łazienka podłoga z drewna
Aby pozostała piękna należy ją odpowiednio ochraniać

Zabezpieczamy olejem
Olejowanie, jako najmniej ”zaawansowana” technika może być zastosowane w przypadku gatunków o małym skurczu, bogatych w naturalne oleje, spełniające funkcje ochronne. Są to np. tek albo iroko. W takim przypadku wystarcza nałożenie warstwy oleju, na gorąco, dzięki czemu ochronna warstwa będzie mogła wniknąć w głąb drewna ułożonego na podłodze.

Z woskiem bezpieczniej
Dodatkowym zabezpieczeniem i kolejnym etapem może być woskowanie drewnianej podłogi. Stosuje się wówczas specjalne preparaty, do nakładania na olejowane powierzchnie (np. olejowoski). Również na tym etapie zaleca się aplikację wosku na gorąco i to kilkakrotnie. Zapewnia to zamknięcie porów drewna, które dzięki temu będą zabezpieczone przed wodą. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ tak zaimpregnowaną podłogę można użytkować dopiero po ok. dwóch tygodniach, z uwagi na ryzyko powstania odbarwień.

parkiet w łazience
Niektóre powierzchnie wymagają kompleksowego zabezpieczenia

I wreszcie lakier..
Zaleca się lakierowanie podłóg wykonanych z drewna mniej tłustego – badi, cedr, mahoń, marbau, ponieważ brakuje tu naturalnej ochrony. Oczywiście stosuje się specjalne preparaty – lakiery elastyczne, dedykowane do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci. Zalecane są np. lakier uretanowy lub uretanowo-alkidowy.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.