Jak skutecznie walczyć z pleśnią i grzybem w łazience?

Łazienka to pomieszczenie szczególnie narażone na działanie wilgoci. Jeśli zaniedbamy wietrzenie, wentylację czy ogrzewanie, realnym zagrożeniem będzie wilgoć i rozwój pleśni oraz grzybów. Stanowią nie tylko estetyczny problem, ale przede wszystkim szkodzą naszemu zdrowiu. Należy zatem starać się zapobiegać powstawaniu pleśni i pozbywać się nawet najmniejszych jej oznak.

Groźna pleśń w łazience

Wbrew pozorom pleśń i grzyb nie są problemem tylko we wnętrzach zaniedbanych, szczególnie w przypadku łazienki, w której wilgoć sprzyja jej rozwojowi. Poza wilgotnością i ciepłem mamy tu również do czynienia z dużym wyzwaniem, jakim jest efektywna wentylacja i wietrzenie, zwłaszcza w małych łazienkach pozbawionych okien.

Nieestetyczne plamki pleśni nie są tylko defektem wizualnym, wdychanie jej może wywołać reakcje alergiczne, jest szkodliwe dla układu oddechowego, sprzyja rozwojowi infekcji, problemów metabolicznych, astmy, a nawet zaburzeń depresyjnych.

Uważaj na pleśń w łazience

Na szczęście dość łatwo można rozpoznać pojawienie się pleśni – są to najczęściej niewielkie czarne, żółte albo zielone naloty albo kropki. Pojawiają się z reguły tam, gdzie wilgoć i kontakt z wodą są największe, czyli np. na brzegach wanny, w miejscach, gdzie brodzik styka się ze ścianą. Niestety zmiany dość szybko rozrastają się i rozprzestrzeniają. Dlatego zamiast zastanawiać się czy dziwne plamki to pleśń, warto reagować od razu i usuwać nalot.

wanna
Miejsca szczególnie narażone na rozwój pleśni grzybów

Jak usunąć pleśń z łazienki?

Pierwsza reakcja, którą można przeprowadzić od ręki to przetarcie niepokojących plam roztworem chloru lub wybielacza. Działa to jeśli nie doszło jeszcze do uszkodzenia tynku i zmiany są powierzchowne. Przed nałożeniem roztworu należy dokładnie osuszyć czyszczoną powierzchnię. Warto potem jeszcze nałożyć preparat grzybobójczy przeznaczony do zastosowania w pomieszczeniach.

Jak nakładać środki grzybobójcze?
Preparaty, które mają zniszczyć naloty pleśniowe działają silnie. Dlatego istotne jest ich prawidłowe zastosowanie. Ze względu na bezpieczeństwo unikamy kontaktu ze skórą i wdychania i aplikujemy środek grzybobójczy pędzelkiem, wałkiem albo natryskowo (ostrożnie). Następnie należy odczekać zalecany przez producenta czas, przemyć oczyszczaną powierzchnię i nałożyć środek ponownie. Dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie tak wyczyszczonych miejsc specjalną farbą. Można wybrać np. farbę o wysokiej odporności na wilgoć, zawierającą srebro, które znacznie ogranicza potencjalny rozwój pleśni grzybów.

preparat
Skuteczny preparat do walki z grzybem w łazience

Jak zapobiegać pojawieniu się pleśni grzybów w łazience?

Rozwój groźnych wykwitów zawsze ma jakąś przyczynę. W łazience najbardziej prawdopodobne czynniki sprzyjające to:

  • kiepska wentylacja
  • zawilgocenie ścian związane z niesprawną rurą czy zalewaniem
  • niewłaściwa izolacja termiczna budynku.

Warto wietrzyć łazienkę jak najczęściej, zainwestować w pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza. Przyda się też kontrolowanie sprawności systemu wod. – kan.

Każdą przyczynę należy najpierw usunąć, potem pozbyć się pleśniowych nalotów, a ściany dodatkowo zabezpieczyć np. preparatem antygrzybiczym.

łazienka
Zapobiegamy rozwojowi pleśni – czysta, wentylowana i ogrzewana łazienka

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.