Fuga zdobi łazienkę
|Tematem poprzedniego wpisu były fugi – niezwykle istotna część wykończenia wnętrza łazienkowego – omówione w ujęciu technicznym, w kontekście rodzajów i zastosowania. Nie zapominajmy jednak o tym, że fuga to również ważny element dekoracyjny, estetyczny.
Choć fugi stanowią zaledwie niewielki fragment całej aranżacji na bazie płytek, mają wpływ na wygląd, stylistykę i swoistą harmonię podłóg czy ścian. Poza tym oczywiście stanowią ochronę, zapobiega wnikaniu wody między kafelki.
Wybieramy odpowiedni kolor fugi
Na ogół dopasowuje się go do kolorystyki płytek, do ich rozmiarów i stylistyki. Oczywiście musi też komponować się z wystrojem całej łazienki. W zależności od tego jaki jest zamierzony efekt, jeśli chodzi i aranżację, można dopasować fugi w identycznym albo bardzo podobnym odcieniu albo wręcz przeciwnie – kontrastowe w pomieszczeniach o monochromatycznym wystroju (np. biel czerń) czy awangardowych, pełnych kolorów. Bezpiecznym wyborem będzie na pewno fuga w kolorze beżu albo szarości, ponieważ komponuje się praktycznie ze wszystkimi rodzajami płytek. Warto wiedzieć, że wybór fugi powinien być uzależniony również od rodzaju kafli. I tak do płytek o wyrazistej strukturze, np. kamiennych, odpowiednie będą neutralne fugi, które nie zaburzą charakteru takiej ściany czy posadzki. Zgodnie z zasadą, że uniwersalna, neutralna fuga podkreśli i zaakcentuje wzornictwo płytek.
Kontrastowe zestawienia
Oczywiście nie każdy preferuje klasyczne aranżacje, dlatego na rynku nie brakuje również fug w kolorach kontrastowych, jaskrawych… odważnych. Doskonałym pomysłem na niebanalną łazienkę mogą być jednokolorowe płytki i mocny akcent w postaci bardzo kontrastowej fugi. Takie odważne „obramowanie” kafelków jest także interesującym zabiegiem aranżacyjnym w przypadku płytek o nietypowym kształcie albo kiedy stosujemy oryginalne ułożenie kafelków. Ponadczasowe i efektowne będzie zestawienie czerni z bielą (np. czarne płytki i biała fuga).
Fuga kontra mała łazienka
Jak się okazuje niepozorna fuga pomoże optycznie powiększyć niewielką łazienkę. Eksperci zalecają wówczas:
- układać prostokątne płytki w jednym kolorze ze spoiną nieco jaśniejszą lub ciemniejszą, aby poszerzyć pomieszczenie
- dla optycznego podwyższenia ściany układamy płytki pionowo, wybieramy jasne kolory i stonowaną, neutralną fugę
- powierzchnie błyszczące odbijają światło, warto zatem wybrać fugi o błyszczącym wykończeniu.