Dobrze zaplanowany remont łazienki

Remont i aranżacja łazienki wymagają podjęcia wielu decyzji, połączenia różnych kryteriów jakie ma spełniać, z jednej strony kompromisów, z drugiej stawiania na jakość i niezawodność. A przy okazji chcemy, aby było ładnie, stylowo, komfortowo i na dłużej. Łazienka należy bowiem do tych pomieszczeń, które remontujemy rzadziej, a zatem warto inwestować w rozwiązania trwałe i ergonomiczne.

Jakie mamy fundusze
Jak zawsze w przypadku większych robót remontowych podstawą jest ustalenie budżetu. Od tego bowiem zależy wybór materiałów (płytki czy farby), systemu ogrzewania (podłogowe czy zwykłe grzejniki), ceramiki, armatury oraz mebli i wyposażenia. Zawsze warto brać pod uwagę pewien margines, zapas – lepiej mieć tzw. górkę”, niż braki w funduszach przekładające się na braki w materiałach czy gorszą jakość.

para
Fundusze i dobry projekt to podstawa

Zaprojektuj z głową
Ważnym etapem jest spojrzenie chłodnym i fachowym okiem na łazienkę i zaplanowanie dostępnej przestrzeni. W przypadku małej łazienki niezbędne jest umiejętne wykorzystanie metrażu, zastosowanie rozwiązań, które nie „zapchają” pomieszczenia, jak chociażby elementy narożne czy podwieszane. W dużej łazience czy salonie kąpielowym mamy większą swobodę, można pokusić się o bardzo zróżnicowaną stylistykę. Oczywiście nie oznacza to, że można tu powrzucać wszystko co ładne i modne w dekorowaniu wnętrz. Pamiętajmy, że kluczowe znaczenie przy planowaniu rozkładu pomieszczenia mają elementy instalacji, urządzenia sanitarne. Dopiero później wybieramy resztę wyposażenia. Wybór odpowiednich sanitariatów, ceramiki oraz mebli to ważny krok, ale nie mniej istotne jest ich właściwe ustawienie. Należy bowiem pamiętać, że każdy z tych elementów powinien mieć wokół siebie określoną przestrzeń. Należy również tak zaprojektować wnętrze, aby można było się po nim poruszać swobodnie i bezpiecznie.

wanna
Praktyczna wanna narożna

Materiały wykończeniowe
Nawet najpiękniejsze kolory, fajne dodatki czy meble nie zdają egzaminu, kiedy zastosujemy nieodpowiednie materiały wykończeniowe. Jeśli budżet to przewiduje warto postawić na płytki ścienne oraz podłogowe, które najlepiej chronią mury i posadzki przed wodą oraz wilgocią. Jeśli mają być to farby albo tapety oczywiście należy wybrać takie, które mogą być stosowane w łazienkach (wodoodporne, zmywalne itp.).

duża łazienka
W dużych łazienkach mamy większą swobodę aranżacji

Wanna czy kabina – oto jest pytanie
To jeden z podstawowych dylematów przy urządzaniu łazienki. Podstawowe kryteria, jakie bierze się pod uwagę, to oczywiście preferencje domowników, metraż oraz budżet. W przypadku dużych łazienek tak naprawdę istotne są potrzeby użytkowników. Mały metraż narzuca pewne ograniczenia, często wybiera się montaż kabiny prysznicowej, która zajmuje mniej miejsca.

mała lazienka
Pomysłowe rozwiązania do małej łazienki

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.