Czysta łazienka – domowe sposoby

Domowe sposoby na zwalczanie szkodliwych drobnoustrojów dotyczą nie tylko leczenia infekcji wirusowych, przeziębień itp. Warto również poznać skuteczne sposoby na utrzymanie czystości i higieny w łazience, szczególnie, że jest to miejsce narażone na wszelkiego bakterie, grzyby, dla których wilgotne i ciepłe środowisko to wręcz idealne warunki.

Brud i grzyby szczególnie upodobały sobie trudno dostępne i wilgotne obszary wokół wanny, brodzika i umywalki, chętnie osiadają w fugach. Z kolei wokół miski ustępowej namnażają i rozprzestrzeniają się bakterie. Jak się okazuje można z nimi walczyć również bez zastosowania chemicznych środków, co do bezpieczeństwa których mamy często słuszne wątpliwości. Składniki domowych mikstur znajdą się praktycznie w każdej kuchni.

Brudne fugi, zaatakowane często przez pleśń, to bolączka wielu łazienek. Aby doczyścić te przestrzenie wystarczy przygotować papkę na bazie sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (z wodą). Taką gęstą masę należy nałożyć na spoiny i szorować zwykłą szczoteczką do zębów. Dla dezynfekcji można dodać do papki sok z cytryny albo kilka kropel olejku z drzewa herbacianego.

soda
Soda to składnik wielu skutecznych mikstur

Muszla klozetowa powinna czysta i higieniczna. W tym celu należy przygotować mieszankę do czyszczenia – z boraksu i wody (1/2 szklanki boraksu na 1 litr wody). Aby pokonać kamień osadzający się w misce należy wlać do niej wrzątek z octem.

muszla
Miska ustępowa powinna lśnić czystością

Kabina prysznicowa to nie lada wyzwanie jeśli chodzi o czystość i higienę. Walczymy zarówno z osadami, zanieczyszczeniami, jak i z groźbą powstania groźnych pleśni, grzybów. Skutecznym sposobem jest czyszczenie jej ciepłą wodę z octem. Rozpuszcza ona osady i nabłyszcza ścianki kabiny. Po takim myciu należy dokładnie spłukać i osuszyć kabinę.

Ocet sprawdza się w wielu zastosowaniach. Można nim również doczyścić płytki ceramiczne. Wystarczy roztwór wody z octem, a kafelki odzyskają dawny blask, szczególnie jeśli wypolerujemy je papierem, doskonale nadają się do tego… stare gazety.

płytki
Jak usunąć osad i zabrudzenia z płytek ceramicznych…

I jeszcze jedno bardzo praktyczne zastosowanie octu –  zatkaną rurę przetkamy roztworem z sody i octu  (4 łyżki stołowe sody i 50 ml octu). Mieszankę przekładamy do otworu i zalewamy wrzątkiem.

Lśniące baterie to marzenie każdej pani domu, tymczasem jest to ten element armatury, który prawie cały czas jest zachlapany. Wystarczy umyć je ciepłą wodą z mydłem, spłukać i wytrzeć do sucha.

baterie
Lśniące baterie? Wystarczy ciepła woda z mydłem

Jak widać czystość i higienę w łazience można utrzymać ogólnie dostępnymi, nieszkodliwymi i niedrogimi środkami.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.